24 липня 2025, 07:00

Чому Кремль пожвавився на тлі закону про НАБУ та САП в Україні: аналітики вказали на низку деталей

Росія використовує внутрішні протести в Україні як інструмент інформаційної війни, намагаючись посилити риторику, спрямовану на підрив західної підтримки Києва.

Чому Кремль пожвавився на тлі закону про НАБУ та САП в Україні: аналітики вказали на низку деталей

Ще 22 липня Верховна Рада України ухвалила законопроект №12414, який підпорядковує НАБУ та САП Генеральному прокурору. Того ж дня пізно увечері президент України підписав цей закон.

Аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) пояснили ситуацію навколо ухвалення закону та реакції Кремля.

Документ було прийнято наступного дня після подій 21 липня, коли СБУ та Генпрокуратура провели обшуки в офісах НАБУ. Саме Бюро підозрюється у зв'язках із Росією.

22 та 23 липня у низці українських міст, включаючи Київ, пройшла хвиля протестів проти рішення Верховної Ради. Володимир Зеленський дав зрозуміти, що новий закон необхідний насамперед для запобігання можливому впливу Кремля на антикорупційні органи України.

Кремлівські чиновники, пропагандисти та прокремлівські медіа використали ці протести як привід для просування російських наративів, спрямованих на дискредитацію українського уряду — подання його як корумпованого та нелегітимного з метою послабити міжнародну підтримку України.

Так, наприклад, прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Київ нібито "украв у Вашингтону та Брюсселю значну суму грошей".

Депутати Державної думи РФ і прокремлівські спікери у російських держЗМІ стверджували, що українці протестують не лише проти закону, а й проти продовження війни, самого уряду й особисто Володимира Зеленського. Також висувалися тези про те, що закон нібито спрямований на захист чиновників, які надавали західну військову допомогу.

Деякі представники Кремля навіть закликали Захід "замінити" Зеленського.

В ISW наголошують, що центральна теза російської пропаганди про нібито розкрадання українськими чиновниками західної військової допомоги не відповідає дійсності. Насправді лише незначна частина допомоги, яку виділяє Захід, потрапляє у розпорядження українського уряду. Переважна більшість цих коштів витрачається безпосередньо у США та Європі, а не в Україні.

Значна частина допомоги йде на фінансування навчання українських військовослужбовців, розвідувальну підтримку, а також інші заходи, що проводяться країнами НАТО. Кремль, розповсюджуючи заяви про корупцію в Україні, намагається скористатися внутрішніми політичними дискусіями, щоб послабити потік західної допомоги.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що підписання нового закону про НАБУ та САП може призупинити переговори щодо вступу України до Європейського союзу.

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини