Рішення Зеленського щодо НАБУ та САП заморозило вступ України до Євросоюзу – ЗМІ
Закон про підрив незалежності НАБУ та САП, підписаний президентом Зеленським, був критичним ударом щодо євроінтеграції України та може призвести до заморозки переговорів із ЄС.
В Україні набирає обертів гучний скандал, пов'язаний із ухваленням закону, який, за оцінюванням Євросоюзу, знищує незалежність ключових антикорупційних органів — НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Закон був прийнятий депутатами поспіхом, з великою кількістю порушень.
При цьому у вівторок увечері Володимир Зеленський його оперативно підписав.
Моментально спалахнули протести у кількох великих українських містах, а ключові органи Євросоюзу винесли Києву попередження. Це рішення є переломним моментом і викликало різку реакцію у Брюсселі, де до останнього моменту сподівалися врятувати переговорний процес.
Західні видання вийшли з матеріалами, наголошуючи, що "в Україні відбулися перші з початку широкомасштабної війни протести на тлі бажання президента Зеленського взяти під контроль антикорупційні органи".
Чим це загрожує
Як повідомляє "Європейська правда", Єврокомісія розцінила цей крок як відкат у виконанні семи рекомендацій, які були умовою набуття Україною статусу кандидата у члени ЄС. Більше того, європейські чиновники прямо попередили Київ: це рішення ставить під сумнів продовження переговорів про вступ і може вплинути на вже заплановане фінансування України не наступного року, а вже цього року.
Зеленський знав, що ставить під загрозу процес
Згідно з даними видання, Зеленський особисто брав участь у переговорах з лідерами ЄС і знав про плани Брюсселя обійти угорське вето та почати переговори з Україною вже у липні. Перший розділ переговорів мав відкритися 18 липня. Проте невдовзі після цього у Києві розпочалися дії, які, як вважають у ЄС, фактично "виконали роботу Орбана", зірвавши шанс України на дипломатичний прорив.
Реакція ЄС: більше ніж розчарування
Єврокомісар Марта Кос у приватній бесіді з віце-прем'єром Тарасом Качкою передала, що ЄС розцінює ухвалення закону як підрив довіри та добровільну відмову України від власних зобов'язань. Вперше в історії Україна опинилася в одному ряду з Грузією, де також було зафіксовано відкат реформ, через що процес євроінтеграції був заморожений.
Фінансові наслідки вже почалися
Перші сигнали про скорочення підтримки вже надійшли до Києва. В ОЕСР попередили про можливе призупинення оборонних інвестицій і фінансування відновлення. У Євросоюзі прямо нагадали про залежність України від зовнішніх запозичень: в умовах руйнування антикорупційної інфраструктури отримати підтримку буде важче.
Що далі
— Переговорний процес з ЄС майже напевно буде заморожений до осені, а можливо, й довше.
— Україна майже гарантовано відстане від Молдови, з якою раніше йшла у парі.
— Фінансова допомога з боку ЄС може бути скорочена чи відкладена.
— Відкриття переговорних кластерів було перенесено на невизначений термін.
— Ініціативу щодо євроінтеграції Україна фактично втратила.
Скандал із наслідками
Цей крок, зроблений всупереч попередженням ЄС, вже обернувся політичними та дипломатичними втратами. Підтримка України в Європі зберігається, але тепер вона буде менш автоматичною та вимагатиме від Києва доказів прихильності до реформ.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що громадські діячі вимагають від Зеленського вето закону №12414.
Останні новини
"Вже почалося..." – Світан розповів, що роблять окупанти напередодні другої хвилі літнього наступу
15:05Сирський попросив Трампа розпочати бомбардування Росії балістичними та крилатими ракетами – WP
11:57Перший випадок у країнах колишнього СРСР: Азербайджан "б'є" по Москві, взявшись за "вагнерівців"
09:42У Кремлі справжнісінький вакуум страху та кожен живе у своєму "маленькому світі" – The Telegraph
09:15Нові технології та не тільки: у WSJ розповіли, як ЗСУ стримують літній наступ окупантів на Донбасі
07:16Не будуть атакувати у лоб: в ISW озвучили нову тактику армії Путіна при спробі захопити Покровськ
06:40