22 липня 2025, 15:57

Україна обурена: громадські діячі вимагають від Зеленського вето закону №12414

Ухвалення закону №12414 викликало хвилю обурення у суспільстві – українці вимагають від президента Володимира Зеленського накласти вето на документ, який знищує незалежність НАБУ та САП.

Україна обурена: громадські діячі вимагають від Зеленського вето закону №12414

Українська громадськість стривожена рішенням Парламенту, який підтримав законопроєкт №12414, що значно посилює вплив Генеральної прокуратури над ключовими антикорупційними органами країни. Після ухвалення документа хвиля критики охопила громадських діячів, волонтерів, журналістів і антикорупційні ініціативи.

Dialog.UA розбирався у деталях.

До тексту законопроєкту було в останній момент додано правки, які фактично позбавляють НАБУ та САП їхньої незалежності. Зокрема, згідно з новими положеннями, Генеральний прокурор отримує право контролювати НАБУ, вилучати у нього справи та передавати їх іншим органам, впливати на роботу САП і передавати справи будь-яким іншим прокурорам.

"Простіше кажучи, НАБУ та САП більше не зможуть працювати незалежно. Генпрокурор отримає повний контроль над антикорупційними розслідуваннями. Це знищить систему, яку ми будували роками", - заявили у журналістському проєкті Bihus.Info.

Експерти підкреслюють, що такі зміни ставлять під загрозу не тільки боротьбу з корупцією на найвищому рівні, а й співпрацю України з міжнародними партнерами. Особливо тривожить той факт, що правки були додані вже після реєстрації законопроєкту.

Відомий волонтер Сергій Стерненко назвав те, що відбувається, актом "внутрішньої підривної діяльності в умовах війни". Він зазначив, що військові, волонтери та більшість активних громадян обурені діями депутатів.

"Таке рішення ВР деморалізує людей, підриває довіру до державних інституцій і створює ґрунт для внутрішнього розколу. Це подарунок Москві кращий за будь-яку ІПСО", - написав громадський діяч.

Журналіст Михайло Ткач також виступив із різкою критикою, зазначивши, що дії влади суперечать усьому, за що колись боровся Зеленський.

"Коли президент голосує разом із Юлією Тимошенко й "ОПЗЖ" за знищення боротьби з корупцією - це і є остаточне перетворення на тих політиків, з якими він колись хотів боротися, але не зміг", - написав він.

Волонтер і громадський діяч Сергій Притула підкреслив, що законопроєкт ставить хрест на незалежності антикорупційних структур.

"НАБУ та САП тепер фактично підпорядковуються Генпрокурору. Саме він вирішує, які справи рухати, а які ховати. Про яку євроінтеграцію тепер можна говорити?! Гре**ний сором", - написав він.

Ще один відомий волонтер Ігор Лаченков назвав те, що відбувається, "ганьбою" та заявив, що "263 депутати проголосували за турборежим знищення антикорупційних органів".

На тлі збільшуваного суспільного тиску активісти закликають президента Володимира Зеленського скористатися своїм правом вето та не допустити набуття законом чинності.

"НАБУ та САП мають залишатися незалежними інституціями", - наголошують вони.

Українці побоюються, що втрата незалежності антикорупційних органів може обернутися не тільки відкатом від принципів євроінтеграції, а й підривом довіри до влади у найкритичніший момент - під час війни.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Верховна Рада дозволила конфіскацію автомобілів за порушення митних правил.

Автор: Татьяна Шевченко

Останні новини