Міжнародний кримінальний суд може розслідувати роль ще однієї країни у справі депортації українських дітей
Роль Білорусі у депортації українських дітей доведена та підлягає юрисдикції МКС, незважаючи на те що країна не підписала Римський статут.
Міжнародний кримінальний суд може провести розслідування щодо Білорусі за можливу причетність до депортації українських дітей, хоча країна не підписувала Римського статуту та не входить до складу учасників суду. Про це заявив представник МКС на зустрічі у Гаазі, повідомляє "Радіо Свобода".
Депортація українських дітей: за даними правозахисників, понад 2200 українських дітей перевезли на територію Білорусі у період з 2021 по червень 2023 року. Більшість цих переміщень сталася після початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну.
Організації, причетні до депортації: було ідентифіковано 18 білоруських організацій, причетних до пересування та перевиховання українських дітей. Серед них дитячі табори, реабілітаційні центри та санаторії. Правозахисники вже надали до МВС докази того, що сотні українських дітей були насильно вивезені до Білорусі під час війни РФ проти України.
Ідеологічне "перевиховання": після переміщення у Білорусь українських дітей піддавали політичному ідеологічному "перевихованню". Метою цих дій було створити за допомогою пропаганди "русского мира" вороже ставлення дітей до своєї рідної країни, а також їхня мілітаризація. Важливі матеріали щодо порушень прав дітей були також подані українськими правозахисними організаціями.
Участь режиму Лукашенка: у звіті наголошується, що депортація українських дітей була можлива лише за безпосереднього схвалення президента Білорусі Олександра Лукашенка. 2021 року він підписав указ про "оздоровлення" дітей з Донбасу, який, по суті, був прецедентом для активної участі Білорусі у цих переміщеннях.
Міжнародні розслідування: правозахисні організації, такі як Freedom House та Центр прав людини Zmina, подали заяви до МКС із закликом розслідувати дії Білорусі та Росії щодо українських дітей. У документах містяться докази порушень, включаючи дані про переміщення дітей, залізничні квитки та внутрішнє листування.
Цільова депортація дітей: більшість переїздів відбувалися під час навчального року, а не у літній період, що викликає сумніви в офіційній версії про нібито переміщення пов'язані з оздоровчими програмами.
Міжнародна реакція: МКС розглядає можливість проведення розслідування ролі Білорусі у депортації українських дітей, незважаючи на відсутність підписаного Римського статуту. Представник МКС Фаді ель Абдалла зазначив, що злочини, скоєні на території України, можуть перебувати під юрисдикцією суду, навіть якщо дітей вивезли до інших держав, таких як Білорусь.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що російські окупаційні сили збираються відправити українських дітей до РФ, прикриваючись відпочинком під час канікул.
Також нагадаємо, що факт депортації українських дітей визнано геноцидом і закріплено резолюцією ПАРЄ.
Останні новини
У листопаді українці зможуть побачити зорепад — метеорний потік Леоніди: коли чекатиме пік видовища
16:09У Росії раптово виник дефіцит яблук і картоплі – Путін розлючений: "Сади не можемо посадити, чи що?" Эксклюзив
15:22