11 червня 2026, 15:47

Reuters: після війни з Іраном Трамп отримав новий важіль тиску на Росію

США вперше стали найбільшим експортером нафти у світі, обігнавши Росію та Саудівську Аравію. Америка отримала новий енергетичний важіль впливу на фоні війни з Іраном і санкцій проти Росії.

Автор: Марк Ворошилов

Reuters: після війни з Іраном Трамп отримав новий важіль тиску на Росію

Reuters повідомляє, що США вперше в історії стали найбільшим експортером нафти у світі, обігнавши Саудівську Аравію та Росію. У травні американський експорт нафти та палива виріс приблизно до 10,5 млн барелів на добу. Це посилило позиції Вашингтону на світовому енергоринку на тлі війни з Іраном, санкцій проти Москви й ударів України по російській нафтовій інфраструктурі.

За даними Reuters, російський експорт у травні становив близько 7 млн барелів на добу, а саудівський - 5,9 млн. Для порівняння: у 2025 році Саудівська Аравія експортувала близько 8,1 млн барелів на добу, США - 6,6 млн, Росія - близько 5,8 млн.

Зростання США є результатом сланцевого буму після 2010 року. Спочатку Америка стала найбільшим виробником газу, потім нафти, а тепер головним експортером.

Експерти вважають, що у Вашингтона з'явився новий важіль впливу - енергетичний.

США вже стали найбільшим постачальником нафти до Європи та другим постачальником дистилятів. Це послаблює позиції ОПЕК і Росії, які десятиліттями впливали на ціни та постачання.

Для Москви це окремий удар: війна проти України, санкції й атаки по нафтовій інфраструктурі скорочують її можливості, поки США захоплюють місце, що звільняється на ринку.

Експерти наголошують

Війна в Ірані та викликане нею закриття Ормузької протоки зміцнили статус США як домінувальної енергетичної наддержави, проте для американської економіки цей статус став ціпком з двома кінцями. Як найбільший у світі виробник нафти Сполучені Штати різко наростили експорт вуглеводнів і отримали колосальні доходи від світових цін, що злетіли, на "чорне золото" та зріджений природний газ (ЗПГ).

З іншого боку, ця "енергетична міць" не захистила внутрішній ринок від глобального інфляційного шоку: американські споживачі зіткнулися з різким подорожчанням бензину на заправках (понад 4-4,5 долара за галон), зростанням цін на авіаквитки та доставку товарів, що викликало хвилю внутрішньополітичного невдоволення адміністрації Трампа.

Після цінового шоку, викликаного війною навколо Ірану та блокадою Ормузької протоки, ринок нафти увійшов у фазу відносної рівноваги.

Раніше Dialog.UA наводив заяву міністра фінансів США, який спрогнозував падіння цін на нафту протягом трьох - дев'яти місяців.

Останні новини