20 травня 2025, 14:05

Китай таємно завдав ще одного болючого удару по економіці Росії

Поки Путін в ефірі розповідає про "безпрецедентне партнерство" з Китаєм, Пекін тихо згортає бізнес у Росії: інвестиції впали втричі, а проекти заморожені.

Китай таємно завдав ще одного болючого удару по економіці Росії

Китай, незважаючи на публічні запевнення у "безмежному партнерстві" з Росією, продовжує холодно дистанціюватися від ризиків, пов'язаних із війною. Поки Путін демонструє на камеру "теплі" відносини з головою КНР Сі Цзіньпіном, за лаштунками Пекін робить вибір на користь своїх інтересів.

Згідно зі свіжою доповіддю Інституту економік, що розвиваються, Банку Фінляндії (BOFIT), інвестиції Китаю у російські проекти за два роки війни скоротилися втричі. Якщо раніше китайські бізнеси щороку вкладали у Росію у середньому по $1,2 млрд, то тепер лише близько $400 млн, причому останні великі вкладення датовані ще 2021 роком.

Китай – не порятунок, а розважливий спостерігач

Факти говорять самі за себе. Китайські компанії відмовилися фінансувати стратегічно важливий для Кремля проект "Сила Сибіру 2", автовиробники призупинили будівництво заводів у РФ, а нафтогазовому сектору взагалі закрили доступ до інвестицій. Китай чинить так само, як й інші країни світу: вважає за краще не ризикувати грошима у токсичній юрисдикції з санкціями та правовою непрозорістю.

У результаті, за даними Центробанку, загальний обсяг іноземних інвестицій у реальний сектор економіки Росії початку війни скоротився на 57%. З $497 млрд залишилося лише $216 млрд — мінімум з 2009 року.

Росія залишається без інвесторів

Кремль сподівався, що після відходу Заходу "дружні" режими прийдуть на допомогу, насамперед Китай. Проте Пекін дав зрозуміти: словесна підтримка означає готовність жертвувати своїми інтересами. Навіть російсько-китайські мегапроекти на кшталт "Ямала СПГ" можливі лише за узгодженні лише на рівні глав країн, і то лише у виняткових випадках.

Китайські компанії, по суті, мають слабкість Москви: постачають компоненти, обладнання, верстати, але на своїх умовах. Локалізувати виробництво всередині Росії вони не поспішають. Ба більше, інвестори з КНР чудово усвідомлюють ризики: у Росії немає гарантій, немає незалежного суду, немає захисту капіталу.

Що це означає для Росії

Скорочення китайських інвестицій — тривожний симптом, це сигнал: навіть стратегічний партнер не готовий йти на серйозні фінансові ризики заради геополітичних амбіцій Кремля, а отже у майбутньому Москва залишиться не лише без західних, а й без східних інвесторів. Економіка все глибше грузне в ізоляції та залежності від експорту сировини.

Пекін дивиться на Росію виключно як на сировинний придаток і політичний інструмент, а коли Кремль перестане бути корисним, його просто покинуть. І, судячи з тенденцій, цей момент не за горами.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Росію накривають дефолти: бізнес зазнає лиха та не може платити за своїми облігаціями.


Автор: Марк Ворошилов

Останні новини