Що таке психотерапія простими словами
У чому полягає відмінність психотерапевтичного сеансу від простої щирої розмови, та які бувають види психотерапії.
Статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я свідчить, що кожен мешканець Європи на якомусь етапі свого життя стикається з проблемами психічного характеру. Розлучення, почуття провини перед другою половинкою, зрада, неприйняття свого соціального статусу, конфлікти з близькими, фобії – це лише малий перелік життєвих ситуацій, у яких може знадобитися допомога психолога чи психотерапевта. Для нас із вами у нинішніх умовах це ще актуальніше питання, оскільки війна, безсумнівно, накладає свій відбиток на психічному здоров'ї людей.
Що таке психотерапія простими словами
Термін "психотерапія" досить часто на слуху. Його можна зустріти у ЗМІ, науково-популярних передачах, нотатках відомих блогерів, проте досі далеко не всі правильно розуміють його суть і наполегливо продовжують уникати консультацій із фахівцями та їхньої допомоги.
Психотерапія є системою лікування пацієнта через вплив на його психіку. Це цілеспрямована, структурована та планомірна допомога людині, яка потрапила у складну життєву ситуацію, мета якої позбавити пацієнта емоційних, особистісних, соціальних та інших проблем. Фахівці у різних містах володіють різними методами, щоб допомагати людям якомога швидше вирішувати їхні проблеми і для щоб результат був тривалим
Внутрішні конфлікти, тривоги й інші прояви психологічних негараздів, викликані різними життєвими обставинами, можливо, на початку виявляються не так очевидно, як звичайні захворювання, наприклад підвищений або знижений артеріальний тиск, але зрештою мають не менші негативні наслідки для загального стану організму, а також здатні провокувати та посилювати інші недуги.
Психотерапевтичний сеанс – це не просто щира бесіда
Психотерапевтичний сеанс часто порівнюють із розмовою, оскільки основним інструментом впливу є слово. Однак це не просто спілкування, а розмова з лікувальним ефектом, що проводиться психіатром, психотерапевтом чи психологом за спеціальною методикою.
Під час психотерапевтичного сеансу фахівець вирішує кілька завдань:
- забезпечує максимально комфортний фон для пацієнта;
- намагається допомогти клієнту зрозуміти, що саме погіршує його психоемоційний стан;
- намагається допомогти людині спробувати нові форми поведінки та сприйняття у повсякденному житті.
Одночасно з цим психотерапевт враховує особистісні характеристики клієнта, можливі причини, що спричинили зміни його психоемоційного стану, а також свої можливості у плані лікування.
Стратегія та види психотерапії
Психотерапія буває короткостроковою та довгостроковою, її тактика та стратегія, як правило, визначаються протягом декількох перших сеансів. Тривалість одного такого сеансу складає близько години: цього часу достатньо, щоб обговорити усі заплановані питання та при цьому не втомити клієнта.
Перелічимо основні види психотерапії.
- Гештальттерапія. Є дослідженням людини як цілісної системи, її тілесних та емоційних проявів. Під час сеансів фахівець і пацієнт ставлять різні експерименти й оцінюють їх результати. За підтримки психотерапевта клієнт працює з тим, що переживає та відчуває зараз.
- Психодрама. Дослідження життєвих ситуацій та конфліктів у дії за допомогою акторських прийомів. Існує в індивідуальному та груповому форматі, її мета – навчити людину боротися зі своїми проблемами, програючи події з власного минулого.
- Психоаналіз. Містить систему способів, за допомогою яких можна занурюватися у несвідоме. Психотерапевт бере за основу слова пацієнта та його минуле, щоб спробувати знайти ключ до розв'язання проблеми.
- Екзистенційний аналіз. Вид психотерапії, що спирається на ідеї філософії екзистенціалізму. Завдання психотерапевта підвести людину до усвідомлення того, що все, що відбувається з нею, є етапами розвитку її особистості.
- Міжособистісна терапія. Суть цього виду полягає у пошуку вирішення проблеми через взаємодію та взаємовідносини з іншими людьми або з однією конкретною людиною.
- Транзактний аналіз (транзахідний аналіз). В основі лежить теорія про три стани нашого "Я" - дитячий, дорослий і батьківський, а також вплив несвідомо обираємого людиною стану на взаємодію з іншими людьми.
Висновок
Важко уявити людину, життя якої на всі 100 відсотків сповнене ідилією та гармонією. Якщо існують сумніви щодо психологічного здоров'я, не слід відкладати похід до фахівця, оскільки навіть одна консультація професіонала здатна спростувати ваші побоювання або підтвердити їх і виробити конкретний план вирішення проблеми.