"Європейський оборонний вал", – глава МЗС Чехії Ян Ліпавський пояснив, чому важлива допомога Україні
Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський розповів, чому допомога Україні – це не лише солідарність, а й стратегічна інвестиція у безпеку та економіку країни.
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський 23 липня опублікував об'ємну статтю, в якій докладно пояснив позицію Чехії щодо підтримки України.
Він назвав допомогу інвестиціями у безпеку, процвітання та міжнародний авторитет країни. У своїй публікації Ліпавський наголосив на ключових причинах, чому Чехія продовжує всебічно допомагати Києву, незважаючи на політичні виклики. Про це пише ресурс "Вінегрет".
У своїй статті під заголовком "2000 найважливіших слів про Україну" Ян Ліпавський розповів про свій особистий досвід і погляд на ситуацію. Він зазначив, що його перша поїздка до України як міністра відбулася на початку лютого 2022 року, незадовго до повномасштабного російського вторгнення. Міністр згадав візит на лінію зіткнення на Луганщині, де зустрічався з українськими військовими та цивільними.
Ліпавський підкреслив, що після початку війни Чехія мобілізувала величезну підтримку: зібрано мільярди крон на гуманітарну допомогу, закуплено медичне обладнання та сучасне озброєння. Півмільйона українських біженців було прийнято, багато хто з них уже інтегрований у суспільство та робить внесок в економіку Чехії. Особливу подяку міністр висловив вчителям і волонтерам, які допомагають в адаптації та навчанні.
Глава МЗС окреслив тверду позицію уряду: "Ми стали на бік атакованої України", - підтримуючи її право на опір і справедливий мир. З лютого 2022 року Чехія надає гуманітарну, військову та політичну допомогу як на двосторонньому рівні, так і у рамках ЄС і НАТО. З ініціативи Праги вдалося стабілізувати фронт постачання артилерійських снарядів.
Міністр зазначив близькість кордонів: "Якщо Україна буде ослаблена або впаде, це буде безпосередньою загрозою для нашої безпеки: російські, а також північнокорейські солдати, танки та бомбардувальники поблизу наших кордонів". Він також зазначив, що допомога вже компенсується: у 2024 році Чехія отримала з Європейського фонду світу 372 млн крон, а загальна сума компенсацій перевищила 730 млн.
Ліпавський наголосив на головних причинах підтримки України.
По-перше, Чехія будує перешкоду проти російського імперіалізму, який намагається повернути вплив на Європу та зруйнувати єдність ЄС і НАТО. За словами міністра, "Кремль не розраховував на український опір", і сьогодні українська армія - це "європейський оборонний вал".
По-друге, Чехія прагне зберегти принципи міжнародного права та суверенітету. Ліпавський наголосив, що Росія намагається "встановити право сильного" та змінювати кордони силою, що неприйнятно. Він нагадав про Будапештський меморандум і важливість захисту принципів ядерного роззброєння.
По-третє, Україна є стабільною демократичною державою, партнером і сусідом, з яким вигідно співпрацювати. Міністр зазначив, що інтеграція України до ЄС і НАТО підвищить безпеку усієї Європи.
По-четверте, Ліпавський назвав досвід і боєздатність української армії. Вона, за його словами, "зараз найдосвідченіша та боєздатна в Європі" та продовжує активно модернізуватися. Міністр навів вражаючі цифри: армія налічує близько 900 000 активних солдатів і 1,2 млн у резерві, бюджет оборони зріс до 64 млрд доларів, оборонна промисловість різко розширилася з 1 млрд у 2022 році до 35 млрд у 2025 році.
"У 2024 році було вироблено понад 1,5 млн дронів, а цільова продуктивність - 4 млн на рік", - зазначив Ліпавський.
Економічна співпраця між Чехією й Україною також розвивається динамічно: експорт в Україну у 2024 році досяг майже 45 млрд крон, перевищивши втричі експорт до РФ.
Міністр перерахував конкретні заходи чеської підтримки: від навчання українських військових і постачань техніки до програм відновлення й участі у розслідуванні військових злочинів. Він особливо виділив ініціативу щодо постачання артилерійських снарядів, за якою Чехія вже передала 1,5 млн одиниць боєприпасів і планує збільшити постачання до 1,8 млн до кінця 2025 року.
На завершення Ліпавський закликав співвітчизників не піддаватися сумнівам, зазначивши: "Наша підтримка - не односторонні витрати, а вкладений капітал, який повертається у безпеці, економіці, політиці". Він упевнений, що Чехія своїми діями допомагає зупинити агресію та зміцнити майбутнє Європи.
Як раніше Dialog.UA повідомляв, глава МЗС Чехії Ян Ліпавський прокоментував відмову Путіна від зустрічі із Зеленським, наголосивши, що той знову продемонстрував свою сутність.
Нагадаємо, Міністерство праці Чехії повідомило, що до квітня 2025 року роботу у країні отримали 155 тисяч українців із тимчасовим захистом, переважно за звичайними контрактами.
Останні новини
Кількість жертв на кордоні Таїланду та Камбоджі збільшилася, а люди масово залишають свої будинки
09:12Вперше був атакований у 2023 році: "хороші" дрони навідалися на важливе підприємство на Тамбовщині
08:13Найжорстокіша боротьба за останні 13 років: Таїланд завдав ударів по Камбоджі за допомогою авіації
07:19