26 травня 2025, 13:33

Ціни зростають, а попит падає: у Росії зафіксовано різке зниження споживчої активності – СВРУ

На тлі інфляції та санкцій у російській економіці з початку 2025 року спостерігається падіння внутрішнього та зовнішнього попиту на товари, включаючи базові продукти.

Ціни зростають, а попит падає: у Росії зафіксовано різке зниження споживчої активності – СВРУ

Російська економіка продовжує буксувати: з початку 2025 року спостерігається тотальне падіння внутрішнього та зовнішнього попиту на товари, включаючи базові продукти, повідомляє Dialog.UA.

За інформацією Служби зовнішньої розвідки України, з січня до травня 2025 року у Російській Федерації стрімко знижується споживча активність. Причинами називають інфляційний тиск, посилення грошово-кредитної політики Центробанку РФ, а також збільшувану тривожність серед населення, вимушеного відкладати кошти на "чорний день" на тлі затяжної економічної кризи.

У першому кварталі темпи зростання внутрішнього попиту сповільнилися до 3,2% у річному вираженні проти 5,2% в останньому кварталі 2024 року. Особливо сильно просів сегмент непродовольчих товарів.

Ціни на продовольство різко підскочили у середньому на 12,4%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Для порівняння, у березні 2024 року цей показник становив 8,1%. Таким чином, за рік зростання цін на їжу прискорилося майже у півтора рази, що призвело до зниження попиту навіть на базові продукти.

Крім цього, обсяги зовнішньої торгівлі РФ скоротилися до 158 млрд доларів (-4,2%), при цьому експорт впав до 94,9 млрд (-6,8%), а імпорт залишився майже без змін.

Промисловий сектор також демонструє ознаки тривожної стагнації: індекс ділового оптимізму обвалився до -6 пунктів, лише 45% російських підприємств вважають рівень продажів прийнятним. При цьому запаси на складах продовжують зростати, що вказує на надлишкове виробництво та слабкий збут.

Служба зовнішньої розвідки України робить висновок, що економіка Росії стрімко втрачає стійкість як усередині країни, так і на глобальному ринку, незважаючи на зовнішню риторику Кремля про стабільність і "адаптацію до санкцій", і у другому кварталі очікується подальше падіння попиту й інвестиції.

Раніше Dialog.UA повідомляв, в умовах війни й економічних труднощів росіяни зіткнулися з колосальним зростанням цін на базові продукти харчування.

Також, нагадаємо, у Росії фіксується різке падіння продажів у промисловому секторі, одна з ключових галузей обрушилася більш ніж наполовину.


Автор: Светлана Романенко

Останні новини