Коваленко заспокоїв українців через нову загрозу від "Шахедів": що буде насправді
На тлі панічних публікацій у західній пресі Коваленко заспокоїв українців: масове виробництво у 1000 або навіть 500 Shahed у Росії на добу поки що малоймовірне.
У ніч на 26 травня Росія застосувала 355 дронів-камікадзе та дронів-приманок, встановивши черговий рекорд. За день до цього було зафіксовано 298 одиниць, а 24 травня - 250. Ці цифри викликали хвилю апокаліптичних прогнозів про те, що Росія нібито здатна виробляти по 500-1000 дронів на добу.
Проте військовий експерт Олександр Коваленко заспокоїв українців на тлі тривожних публікацій західної преси про нібито лавиноподібне зростання виробництва "Шахедів".
Як зазначає Коваленко, такі твердження вимагають пояснень. По-перше, не всі з 355 одиниць - це ударні дрони Shahed-136, серед них і дешеві дрони-приманки, відомі під назвами "Гербера", та "Пародія", завдання яких - перевантажити українську ППО та спантеличити систему виявлення.
Захід лякає, Україна аналізує
Паніку активно підігрівають західні видання на зразок The Economist і Financial Times, орієнтовані на західну аудиторію, яка втомилася від "спокою". Однак Коваленко наголошує: українцям, у яких із тривожністю і так все гаразд, потрібна не істерика, а тверезе оцінювання ризиків.
За його словами, масове виробництво 500 Shahed-136 на добу поки що малоймовірне. Це був би колосальний виробничий стрибок, і нічого подібного у поточних темпах не спостерігається. Якби такі обсяги були реальністю, це означало б до 30 тисяч дронів на місяць, чого зараз не відбувається.
Цифри за травень: накопичення, а не тенденція
За даними Коваленка, високі показники в останні ночі травня - це результат накопичувального ефекту після затишшя 8-10 травня.
- 1-й тиждень травня - 1002 дрона;
- 2-й тиждень - всього 371;
- 3-й тиждень - 981 дрон.
Таким чином, різкий сплеск наприкінці місяця не показник стійкої тенденції, а тимчасова концентрація ресурсів. Найближчим часом, як прогнозує експерт, цифри повернуться до середнього рівня 140-150 дронів на добу.
Зростання загрози є, але вона не апокаліптична
Коваленко визнає: Росія справді нарощує виробництво Shahed-136 і робить це системно з 2022 року. Але виробничі потужності неможливо різко вийти на рівні 500 і більше одиниць на день.
З початку року середня інтенсивність нальотів була такою:
- січень - 80 дронів/добу;
- лютий - 140;
- березень - 135;
- квітень - 80;
- травень (станом на 26 число) - 132 дрона/добу.
Висновок: діяти розумно, а не панікувати
Коваленко закликає сприймати загрозу Shahed-136 не як катастрофу, а як завдання, яке потребує системної, спокійної та практичної реакції: від розвитку ППО до аналізу логістики ворога. Про 500 і 1000 Shahed-136, саме Shahed-136, на добу, як видно, поки що говорити рано. Хоча про загрозу, що зростає, треба говорити, але у зовсім іншому ключі - конструктивному, практичному, а не у форматі хайпа на паніці та гучних, апокаліптичних заяв, підсумовує експерт.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що Велика Британія готує до відправки в Україну ще п'ять зенітних систем Raven, призначених для боротьби з ударними БПЛА типу "Шахед".
Останні новини
Такі підрозділи були в Україні у 2014 році: в Естонії прокремлівське угруповання готувало переворот
07:24Українські крилаті ракети з дальністю до 2500 км профінансує Німеччина, дістане до Москви – ЗМІ
15:07