19 травня 2025, 17:33

Уряд України має намір стимулювати підвищення народжуваності грошима: за що платитимуть – ФПУ

Уряд України розробив проект реформи системи допомоги сім'ям із дітьми, серед ключових ініціатив – грошові виплати.

Уряд України має намір стимулювати підвищення народжуваності грошима: за що платитимуть – ФПУ

Уряд України розробив проект реформи системи допомоги сім'ям із дітьми. Серед ключових ініціатив – грошові виплати при народженні дитини та програми підтримки батьків, передає Dialog.UA.

Мінсоцполітики України представило проект, спрямований на підвищення народжуваності та підтримку батьківства. Документ опубліковано для громадського обговорення на сайті Федерації профспілок України (ФПУ). Його реалізація очікується із січня 2026 року.

Згідно з проектом, усі жінки, які народили дитину, зможуть отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 50 тисяч гривень.

Також передбачено:

- допологова підтримка: для застрахованих жінок - 100% зарплати, для незастрахованих - 7 000 гривень;

- відновлювальну допомогу після пологів, розмір якої визначить Кабінет міністрів;

- допомога на догляд за дитиною для одного з батьків, опікунів чи інших родичів, які фактично здійснюють догляд;

- нова програма "єЯсла", яка передбачає компенсацію вартості послуг дошкільного догляду, якщо батьки виходять працювати після досягнення дитиною одного року.

Крім цього, планується запровадити "Пакет школяра" - одноразову виплату для купівлі шкільного приладдя, одягу та взуття.

Як і раніше, при народженні дитини видаватиметься "Пакет малюка" - набір базових товарів для новонародженого (якщо не видали, можна отримати компенсацію, 2025 року це 7689 грн).

Міністр соціальної політики Оксана Жолнович також анонсувала підготовку широкої стратегії підтримки материнства та розширення програми "муніципальна няня", яка зараз діє лише для жінок зі статусом внутрішньо переміщеної особи.

За даними ООН, без нових стимулювальних заходів населення України може скоротитися до 32 мільйонів до 2050 року. В уряді сподіваються, що впровадження цих ініціатив допоможе зупинити демографічний спад і створить сприятливіші умови для сімей з дітьми.

Як раніше Dialog.UA повідомляв, у 2024 році в Україні зафіксовано різке демографічне падіння: рівень смертності майже втричі перевищив народжуваність, що свідчить про скорочення населення на тлі війни, міграцію та погіршення соціально-економічних умов.

Також, нагадаємо, згідно з оцінюванням McKinsey Global Institute, Україна у перспективі до 2100 року може втратити майже третину свого населення через стрімке зниження рівня народжуваності, прискорене старіння нації та несприятливі міграційні тенденції, що ставить під загрозу як економічний розвиток країни, так і її соціальну стійкість.


Автор: Светлана Романенко

Останні новини