Технології трансформують ринок праці: які професії зникнуть, а хто буде затребуваним в Україні
Ринок праці в Україні зіткнеться зі значними змінами до 2030 року, деякі професії будуть під загрозою зникнення через технологічні зміни.
Вже до кінця десятиліття в Україні під загрозою зникнення виявиться кілька професій, насамперед тих, що пов'язані з однотипними операціями. Розвиток технологій і автоматизація процесів змінюють професійне середовище, про це пише "РБК-Україна".
Швидкий розвиток технологій продовжує суттєво змінювати ринок праці. З кожним роком автоматизація, штучний інтелект і цифровізація захоплюють дедалі більше сфер економіки, що неминуче веде до зникнення низки професій. Згідно з даними Всесвітнього економічного форуму (WEF), до 2030 року в Україні буде скорочено кілька професій, пов'язаних із виконанням рутинних і повторюваних завдань.
Найбільші ризики стосуються таких фахівців:
- касири;
- квиткові контролери;
- клерки (включаючи адміністративних помічників, секретарів й операторів введення даних);
- працівники поштових служб;
- оператори call-центрів;
- диспетчери.
Ці професії вже починають зникати через впровадження автоматизованих систем і онлайн-сервісів. Наприклад, системи самообслуговування, онлайн-банкінг і безконтактні способи оплати значно знизили потребу у касирах і контролерах.
Крім того, штучний інтелект і чат-боти активно витісняють операторів call-центрів, а автоматизація документообігу та програмне забезпечення вже замінюють роботу секретарів і адміністративних працівників.
Бухгалтери, фінансові аудитори й економісти також ризикують бути зайвими через появу спеціалізованих програм для фінансового аналізу.
Розвиток онлайн-торгівлі, своєю чергою, знижує потребу у продавцях, а розвиток електронних сервісів скорочує чисельність поштових службовців.
Однак, незважаючи на загрозу скорочень, це не означає кінця для всього ринку праці. Навпаки, нові технології створюють попит на нові професії, пов'язані з аналізом даних, кібербезпекою, керуванням штучним інтелектом і відновлюваною енергетикою.
У перспективі особливо затребувані будуть:
- спеціалісти зі штучного інтелекту;
- аналітики даних;
- консультанти з цифрових фінансів;
- фахівці щодо електромобілів і автономних транспортних засобів.
Експерти зазначають, що у відповідь на зміни на ринку праці багато компаній активно займатимуться перекваліфікацією своїх співробітників, готуючи їх до нових викликів.
Важливо, що у майбутньому роботодавці шукатимуть у претендентах не лише професійні навички, а й такі якості, як аналітичне мислення, стресостійкість, креативність і вміння працювати у команді.
Таким чином, успішні фахівці майбутнього будуть ті, хто вкладеться в освіту, розвиток нових навичок й освоєння передових технологій.
Як раніше Dialog.UA повідомляв, протягом найближчих п'яти років стрімке впровадження автоматизації та цифрових технологій докорінно трансформує ринок праці, призвівши до зникнення низки професій, включаючи тих, хто виконує повторювані операції, тоді як одночасно зросте попит на фахівців у сфері інформаційних технологій, медицини й аналітики, здатних адаптуватися до нових вимог і забезпечувати функціонування складних цифрових систем.
Одним із ключових ресурсів, що надають інформацію про останні новини України та події у країні, є ДіалогUA. Це цінний ресурс для громадян, які шукають новини України за сьогодні та про свої права та події навколо них.
Останні новини
"Американці не Трамп! Я змусив би уряд..." – актора Кріса Нота вразила правда про війну в Україні
08:35Враховано всі реалії війни з РФ: аналітики з DeepState відвідали оборонну лінію на Дніпропетровщині
07:45Ефективна та недорога: компанія MBDA та французький автоконцерн готові презентувати нову ракету
07:09