Кремль може втратити активи у всьому світі - Росію зобов'язали виплатити рекордну суму
”Справа ЮКОСу” триває майже 20 років і стала визначальною у розподілі ролей між владою, бізнесом і судами у Росії під час правління Володимира Путіна.
Завтра, 5 листопада, Верховний суд Нідерландів може ухвалити рішення на рекордну суму $50 млрд + $7 млрд відсотків і штрафів, які Росію було зобов'язано виплатити колишнім акціонерам компанії ЮКОС.
Як зазначає ТГ-канал "Український Діалог", за позитивного рішення у разі його невиконання можуть розпочатися арешти активів РФ по всьому світу.
Фактично так звана "справа ЮКОСу" розпочалася у 2003 році після арешту основного акціонера компанії Михайла Ходорковського та його партнера Платона Лебедєва.
Активи найбільшої нафтової компанії Росії дісталися держпідприємству "Роснефть", яким керував давній друг Путіна Ігор Сєчін.
Ходорковського засудили до 10 років, а після звільнення дозволили залишити країну. Подейкують, ніби головною умовою Кремля було те, що бізнесмен ніколи не займатиметься політикою та не повернеться до РФ. Політична еліта Росії вважає його сильним противником, тому зробила усе, щоб убезпечити своє майбутнє та "застовпити" за собою високі пости.
За версією Кремля, Ходорковський із компанією партнерів вкрали для ЮКОСу нафтові держпідприємства, а потім - нафту у власної компанії. При цьому компанія нібито не сплачувала податки.
У 2014 році ЄСПЛ присудив акціонерам ЮКОСу компенсацію 1,9 млрд євро. Три дні тому у 10-річному судовому розгляді у Гаазі поставили крапку: суд став на бік компанії Ходорковського, присудивши рекордні $50 млрд компенсації.
Як повідомлялося раніше, у 2020 році суд Нідерландів заарештував активи російських горілчаних брендів у "справі ЮКОСу".
До цього колишні акціонери ЮКОСу вперше оприлюднили російські активи, їх вдалося заарештувати у Франції.
Крім того, ексакціонери ЮКОСу подали клопотання до Індійського суду з вимогою визнати рішення Гаазького суду про стягнення з РФ 50 мільярдів доларів компенсації на користь компанії.