27 травня 2024, 11:22

Союзник України в ЄС здобув розгромну перемогу на виборах президента – Bloomberg

Науседа набрав 76% голосів у другому турі виборів президента у Литві: напад РФ на Україну домінував у президентській кампанії.

Союзник України в ЄС здобув розгромну перемогу на виборах президента – Bloomberg

Президент Литви Гітанас Науседа був обраний у неділю на другий п'ятирічний термін, оскільки виборці балтійської країни переважною більшістю голосів підтримали спадкоємність у зовнішній політиці та жорстку лінію щодо Росії.

Про це повідомляє інформаційне агентство Bloomberg.

За даними виборчої комісії, Науседа набрав 76% голосів у другому турі виборів після підрахунку бюлетенів у 90% округів. Його політичний суперник Інгріда Шимоніте, прем'єр-міністр Литви, визнала свою поразку.

Напад Росії на Україну домінував у президентській кампанії у країні з населенням 2,8 мільйона осіб, яка межує з російським Калінінградом на заході та Білоруссю на сході.

Науседа заручився підтримкою громадськості завдяки своїй позиції щодо України та гучними закликами до союзників по НАТО зміцнити східний кордон військового Альянсу.

На прес-конференції після обрання на новий п'ятирічний термін Науседа підтвердив, що Литва готова відправити професійних солдатів для тренувальних місій в Україну, якщо Київ про це попросить. Проте такого прохання не було зроблено, оскільки Україна тепер віддає пріоритет західній підтримці поставок зброї та боєприпасів, сказав президент.

"Ми продовжимо підтримувати Україну без будь-яких застережень і всіма силами та будемо домагатися уваги міжнародної спільноти до України, - сказав Науседа. - Це буде непросто, оскільки у світі виникають нові конфлікти".

60-річний Науседа вступив у кампанію як фаворит і, здобувши перемогу у першому турі 12 травня, здобув більше схвалень від кандидатів, які були виключені.

Президент Литви відповідає за зовнішню й оборонну політику та має обмежені повноваження з внутрішніх питань, але може накладати вето на законодавство, призначати суддів, співробітників Центрального банку й інших чиновників. Глава держави також наділяється мандатом на керівництво урядом і представляє країну на самітах ЄС і НАТО.

У Науседи та Шимоніте було мало розбіжностей з питань безпеки. На внутрішньому фронті Науседа більше апелював до виборців, які підтримують традиційні сімейні цінності, тоді як Шимоніте виступала за більш інклюзивний підхід до таких питань, як права ЛГБТК.

Колишній головний економіст SEB Bank у Вільнюсі Науседа був політичним аутсайдером до свого обрання главою держави п'ять років тому. Він отримав підтримку Соціал-демократичної партії Литви, Партії зелених і фермерів, а також партії "Регіони".

Науседа пообіцяв звернутися до сімейної політики, такої як податкові пільги та доступ до житла. Йому доведеться координувати політику з наступним урядом після того, як 13 жовтня у Литві пройдуть парламентські вибори.

Раніше Росія раптово відмовилася від своїх планів і відкликала повідомлення про плани перегляду кордону з Литвою у Балтійському морі.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини