7 травня 2025, 07:25

Кремль активно використовує міфи про Другу світову війну: експерти озвучили головні тези та цілі пропаганди

У Кремлі продовжують використовувати міфи про роль СРСР у Другій світовій війні.

Кремль активно використовує міфи про Другу світову війну: експерти озвучили головні тези та цілі пропаганди

У Кремлі продовжують використовувати міфи про роль СРСР у Другій світовій війні. Головна мета – сформулювати основи нової державної ідеології, яка охопить майбутнє покоління РФ, а також виправдати майбутній воєнний конфлікт із Заходом.

Аналітики з Інституту вивчення війни детально проаналізували статтю секретаря Радбезу РФ Сергія Шойгу від 6 травня у пропагандистській "Російській газеті".

У своєму опусі той стверджує, що політична та військова єдність РФ проти спільного ворога — єдиний шлях країни до "сильного та переможного" майбутнього.

Після розпаду СРСР російське суспільство пережило кризу національної ідентичності, саме тому, за словами Шойгу, так важливо "зберегти та зміцнити" традиційні "духовні та моральні цінності".

Шойгу знову почав виправдовувати вторгнення російської армії в Україну та звинувачувати Захід у спробі розпочати прямий військовий конфлікт із РФ.

Неформальна державна ідеологія РФ, що розвивається, включає у себе аспекти ідеології СРСР, такі як сильний централізований уряд і єдине сприйняття державного ворога, але не має більш вагомого обґрунтування того, чому Росія має знищувати своїх ворогів.

Передбачувана Путіним неформальна державна ідеологія дещо розходиться з тією, яку розробляють російські ультранаціоналісти — один із ключових електоратів Путіна. Він просуває неформальну державну ідеологію, яка підтримує громадянську російську ідентичність і багатоетнічне та релігійно різноманітне населення. Російські ультранаціоналісти, чию думку часто озвучує глава СК РФ Олександр Бастрикін, здаються більш зацікавленими в ідеології, заснованій на російській державі, в основному очолюваному етнічними росіянами, яке захищає та підтримує православ'я.

В ISW давно повідомляли про спроби Кремля централізувати контроль і розширити молодіжні програми у рамках довгострокових зусиль Росії щодо формування сил і багатопланових зусиль щодо мілітаризації російського суспільства. Кремль має намір використовувати ці програми військово-патріотичної освіти для формування майбутньої державної ідеології та соціалізації російських громадян відповідно до цієї ідеології з юних років.

У Кремлі постійно звертаються до історії Другої світової війни, щоб применшити ранні невдачі армії Путіна у війні проти України. Шойгу, ймовірно, намагається використати міфи Другої світової війни, щоб дати сигнал внутрішній аудиторії, нібито перемога Росії близька та вимагає єдиної громадської підтримки, навіть незважаючи на те, що Москва не має значних успіхів на полі бою, якими можна було б похвалитися на 9 травня 2025 року.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що у березні Шойгу зустрівся з Кімом, який пообіцяв і надалі надавати військову допомогу РФ. Також Шойгу вкотре вирішив нагадати Заходу, що РФ має ядерну зброю.


Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини