6 травня 2025, 13:40

Росія на порозі соціального вибуху: у Москви великі проблеми із Дагестаном

Дагестан, який поки що перебуває у складі Росії, на очах перетворюється на зону втрати контролю: поки Кремль штурмує Авдіївку та будує парад, усередині країни Кавказ готується "вибухнути".

Росія на порозі соціального вибуху: у Москви великі проблеми із Дагестаном

Радикалізація, безробіття, рекордна народжуваність і крах управлінських вертикалей - так описує поточну ситуацію у Дагестані відомий російський Z-військкор Дмитро Стешин. В опублікованому 6 травня повідомленні він фактично визнає: регіон живе за власними законами та дедалі далі відходить від Москви.

За словами Стешина, за шаленої народжуваності (на 59% вища, ніж у середньому по Росії) у республіці практично немає ні робочих місць, ні реальних перспектив. Молодь масово залишає регіон, а молодь, що залишилася, дедалі частіше виявляється залученою у радикальні рухи. "Тут не потрібні світлі голови, а тільки нахабство та понти", - цитує він місцевих співрозмовників.

Бомба уповільненої дії

Особливу тривогу у військкора викликало зростання популярності радикального ісламу у середовищі освічених сімей. Він наводить випадок 2010 року, коли одним із терористів, які підірвали московське метро, виявилася дівчина з сім'ї директора школи та кандидата наук, який на той момент перебував у федеральному розшуку. "Татко вітав із тим, що дочка стала шахидкою", - пише Стешин.

Дагестан - системна проблема, а не окремий випадок

У своєму повідомленні Стешин прямо говорить: в умовах безлічі націй, мов і кланів ніякої працюючої вертикалі влади у республіці не існує. Кожен чиновник думає не про закон, а про те, "як когось не образити ненароком".

Проблема не обмежується одними радикалами, вона комплексна: слабка державна інфраструктура, хронічна бідність, клановість, висока злочинність і відчуття безкарності на тлі збільшуваної кількості населення. Це все більше схоже не на "регіон Росії", а на самостійну політичну зону.

Історія повторюється? Пам'ять про дві чеченські війни

Враховуючи, що лише 20 років тому Росія пережила дві криваві кампанії у Чечні, нинішня ескалація у Дагестані сприймається як загрозливе дежавю. П'ятдесяті й дев'яності вже показали, що незадоволений Кавказ здатний на широкомасштабний заколот.

Саме з Дагестану у серпні 1999 року почалося вторгнення бойовиків Басаєва та Хаттаба, що поклало початок Другій чеченській війні. Сьогоднішні точкові напади, включно з вчорашньою атакою на поліцію, під час якої було вбито двох силовиків, виглядають як зловісне відлуння того сценарію.

Центр слабшає, околиці міцніють

На тлі демографічного спаду у Центральній Росії та збільшуваного населення на Півдні співвідношення сил поступово змінюється. І якщо сьогодні Москва ще вдає, що "все під контролем", то реальна керованість уже розмивається, особливо з огляду на те, що боєздатні частини армії втягнуті в український фронт, а внутрішню безпеку забезпечують дедалі більш втомлені сили Росгвардії та МВС.

Росія програє ще одну війну - внутрішню

На тлі цих проблем особливо абсурдно звучить зовнішньополітична експансія Кремля. Країна з некерованими регіонами та гниючою соціальною структурою витрачає трильйони на завоювання, ігноруючи власні осередки нестабільності.

Спостерігачі вже не сумніваються: якщо такі процеси не зупинити, скоро йтиметься не про керування Кавказом, а про утримання його у складі країни. І тоді вибух зсередини може бути лише питанням часу. Росія ризикує програти ще одну війну - на власній землі.

Як раніше повідомляв Dialog.UA, у столиці Дагестану Махачкалі прогриміли відразу два вибухи. У результаті інциденту є постраждалі та пошкодження.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини