22 квітня 2024, 07:21

У РФ паводком затопило уранові свердловини – у Тобол міг хлинути радіоактивний розчин

Старі свердловини родовища "Добровільне", на якому видобуває уран одне з підприємств "Росатома", потрапили у зону затоплення у Курганській області.

У РФ паводком затопило уранові свердловини – у Тобол міг хлинути радіоактивний розчин

У Курганській області РФ, де продовжує вирувати паводок, затопило уранові свердловини, внаслідок чого радіоактивний розчин міг потрапити у річку Тобол.

Як повідомляє "Агентство", йдеться про родовище "Добровольне", де видобуває уран одне з підприємств російської держкорпорації "Росатом". Воно розташоване між населеними пунктами Труд і Знання у Звіриноголовському районі області.

Ця територія потрапила у зону можливого підтоплення на карті, опублікованій урядом Курганської області 11 квітня. 14 квітня МНС регіону повідомило, що згадані села повністю відрізані паводком від решти області.

Ексглава місцевого штабу Олексія Навального Олексій Шварц, який опікувався раніше проблемами уранових родовищ в області, пояснив: якщо затоплено Труд, Знання та Звіриноголівське, між якими розташоване родовище "Добровільне", значить затоплене і воно, оскільки розташовується у низині.

Опубліковані місцевими жителями кадри з дороги на Звіриноголівське підтверджують слова Шварца: на них можна побачити, що весь простір між Працею та Звіриноголівським заповнений водою.

Коментуючи цей ролик, екологи заявили, що радіоактивний бруд, який накопичувався роками від підземних вод, що розтікаються зі старих дослідних свердловин, змило у річку. Під водою могла опинитися "свердловина, що протікала 35 років". Нові свердловини також могло затопити, якби вода піднялася ще на метр.

Експерт Андрій Ожаровський, який спеціалізується на питаннях безпеки радіоактивних відходів, підтверджує, що під час затоплення розчинні солі урану забирає водою. У результаті цього витоку підвищується концентрація солей урану у Тоболі.

Незважаючи на те що вода Тобола розбавить радіоактивний розчин, "колективні дози курганців зростуть, і хтось отримає захворювання", сказав експерт, зазначивши, що це неминучий процес.

Зі свого боку, Шварц додає: під час потрапляння урану на поверхню шкіри підвищується ризик розвитку онкологічного захворювання.

Раніше повідомлялося, що через паводок у Курганській області затопленими виявилися кілька населених пунктів. Місцева влада заявляла про швидке погіршення ситуації. Люди масово втрачають житло, побутову техніку й особисті речі, оскільки евакуювати все не представляється можливим.

Автор: Артем Малиновский

Останні новини