"Другий місяць поспіль", – великі компанії Росії повідомили про тривожну ситуацію в економіці
Падіння прибутку російських компаній вже другий місяць поспіль відображає масштаб кризи в економіці РФ, зростають збитки та скорочується кількість галузей, здатних приносити дохід.
Російський бізнес дедалі гірше справляється зі збільшуваними витратами та наслідками війни. Прибутки компаній скорочуються другий місяць поспіль, а ключові галузі, які раніше приносили бюджету трильйони, втрачають доходи десятками відсотків.
Обвал після короткого сплеску
Початок року для Москви виглядав відносно оптимістично: у січні - лютому сукупні прибутки компаній зросли на 23% у порівнянні з минулим роком, але вже навесні відбувся різкий перелом. У березні прибутки впали на 34%, а у квітні падіння продовжилося ще на 12%.
У результаті за перші чотири місяці 2025 року прибуток бізнесу у Росії виявився нижчим за торішній на 1,4% навіть без урахування високої інфляції, а якщо його враховувати, реальні втрати ще більші.
Нафтогаз і автопром провалюються
Особливо різко скоротилися прибутки сировинних гігантів. Прибуток видобувних компаній майже впав удвічі, а нафтогазові концерни втратили більше половини доходів. Нафтопереробка впала на 53%. Невдачі переслідують і автопром, де прибуток автовиробників скоротився на 38%, а продавців - на 30%. Сильно просіли залізничні перевезення та харчова промисловість.
Підприємства скаржаться на зростання витрат
Понад 30% підприємств кажуть, що не справляються зі збільшуваними витратами на закупівлі, зарплати й обслуговування боргів. Перекласти ці витрати на покупців неможливо. На цьому фоні у структурі економіки падає частка прибутків і зростає частка виплат зарплат - процес, який аналітики називають поверненням до рівня кінця 2010-х років, коли російський бізнес уже переживав стагнацію.
Що це означає для Росії
Два місяці поспіль падіння прибутку - не випадковий збій, а симптом системних проблем: війни, санкцій, високих ставок і вичерпаних резервів зростання. Економіка Росії все більше залежить від оборонки, а решта бізнесу поступово втрачає стійкість. Це означає, що для бюджету та звичайних росіян попереду ще більше ризиків та менше ресурсів для підтримки стабільності.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що Путін заговорив про зниження військових витрат після того, як у Мінекономрозвитку спрогнозували перехід економіки РФ до рецесії.