12 травня 2025, 07:12

Росія знайшла новий шлях для обходу нафтових санкцій – українська розвідка розкрила схему

РФ активізувала використання індонезійського порту Каримун для експорту нафтопродуктів в обхід західних санкцій.

Росія знайшла новий шлях для обходу нафтових санкцій – українська розвідка розкрила схему

Росія продовжує всілякі спроби обходу західних обмежень для експорту своєї нафти та нафтопродуктів на міжнародні ринки.

Новий маршрут для обходу санкцій

За даними Служби зовнішньої розвідки України, країна-агресор поточного року активізувала використання індонезійського порту Карімун як одного з основних перевалочних пунктів російської нафти. При цьому влада Індонезії не контролює роботу терміналу: вона розташована у зоні вільної торгівлі та поза юрисдикцією країни.

За даними розвідки, російські нафтопродукти доставляються сюди, де поєднуються з продукцією з інших країн, що дозволяє вказувати їх як індонезійські. Ця схема дає можливість уникнути обмежень, запроваджених західними країнами.

З початку 2025 року через Каримун було експортовано близько 590 тисяч тонн мазуту із російського порту Усть-Луга. Також повідомляється про відправку близько 217 тисяч тонн дизельного палива, 50 тисяч тонн сирої нафти та ще 217 тисяч тонн дизеля.

У березні та квітні цього року щонайменше три танкери, які перебувають під санкціями ЄС та Великобританії, доставили вантажі до порту Каримун. Посередниками за таких операцій виступають малопомітні торгові компанії, які часто змінюють назви до завершення маршрутів.

Завдяки згаданому вище маршруту російські нафтопродукти потрапляють на ринки Китаю, Сінгапуру, Малайзії.

Боротьба зі спробами РФ обійти санкції

Експорт російської нафти та нафтопродуктів продовжує залишатися одним із головних джерел доходу бюджету РФ, з якого, зокрема, фінансується військова агресія РФ проти України. Незважаючи на санкції, Кремль знаходить можливості постачання "чорного золота" за кордон, у тому числі завдяки так званому тіньовому флоту. Союзники у країнах, своєю чергою, намагаються перекрити лазівки, з яких російський режим обходить обмеження.

Наприклад, днями Великобританія оголосила про найбільші санкції проти тіньового флоту РФ. Обмеження накладено на майже 100 танкерів. За допомогою цих суден країна-агресор з початку минулого року експортувала нафти більш ніж на $24 мільярди.

Також стало відомо, що ЄС у рамках 17-го пакету санкцій проти РФ планує обмеження проти нафтотрейдера Litasco та "Сургутнафтогазу" за участь у "тіньовому флоті".

Крім того, минулого місяця повідомлялося, що ще дві держави відмовили у своїх прапорах судам російської державної корпорації "Радкомфлот". Йдеться про Габон та Барбадос.

Раніше Dialog.UA писав, що у Росії зростає бюджетний дефіцит через обвал цін на нафту. За перші чотири місяці поточного року він становив 3,23 трлн рублів, це на 183% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Автор: Артем Малиновский

Останні новини