6 травня 2025, 12:52

Обвал цін на нафту змусив Кремль йти на крайні заходи: бюджет РФ тріскотить по швах – Reuters

Падіння цін на нафту оголило крихкість російської економіки: бюджет тріщить по швах, дефіцит зріс утричі, а "подушка безпеки" ФНБ тане прямо на очах.

Обвал цін на нафту змусив Кремль йти на крайні заходи: бюджет РФ тріскотить по швах – Reuters

На тлі падіння цін на нафту та зміцнення рубля російська економіка знову занурюється у кризу. Як повідомляє агентство Reuters із посиланням на офіційне оцінювання Мінфіну РФ, у 2025 році уряду доведеться продати валюту з Фонду національного добробуту (ФНД) на 806 мільярдів рублів, щоб залатати дірку у бюджеті, викликану різким зниженням нафтогазових доходів.

Кремль знову лізе у засіки, продаючи залишки валюти, щоб оплатити війну, закрити дірку у бюджеті та не обрушити систему, яка поки ще дихає, але вже дуже важко.

Провал нафтогазових доходів: мінус 2,6 трильйона рублів

Згідно з новими параметрами бюджету, затвердженими напередодні травневих свят, прогноз щодо нафтогазових надходжень скорочено майже на чверть: до 8,32 трлн рублів. Це катастрофічне падіння, причому нова цифра не покриває навіть базовий рівень витрат (9,1 трлн рублів), встановлений самим бюджетом.

Замість обіцяного поповнення ФНБ на 1,8 трильйона, Мінфіну РФ доведеться витрачати: в обіг йде те, що залишалося "на чорний день". Він настав.

Дефіцит утричі більший за заявлений

Підсумок - зростання дефіциту бюджету 2025 року до 3,79 трлн рублів, або 1,7% ВВП. Це майже втричі більше, ніж передбачено чинним законом (1,17 трлн рублів). По суті, держава повернулася до рівня минулого кризового року, незважаючи на запевнення про "економічну стійкість".

ФНБ тане - дно все ближче

Ліквідна частина Фонду нацблагополуччя, який позиціонувався як "подушка безпеки" для РФ, уже втратила дві третини своїх активів за три роки війни - $76 мільярдів. Станом на квітень 2025 року у резерві залишилося 3,27 трильйона рублів ($39,1 млрд), або всього 1,5% ВВП.

У квітні Мінфін уперше за рік знову почав розпродаж валюти та золота на суму 35,9 млрд рублів. Але якщо нафта продовжить дешевшати, цих коштів не вистачить.

Нафта продовжує дешевшати: прогноз - $43 за барель

Середня ціна російської нафти Urals у квітні вже впала до $54,76 за барель проти $58,99 у березні. Водночас у консервативному сценарії Мінекономрозвитку на 2025 рік прогнозується падіння до $48,8, а у найближчі три роки - до $43. Це нижче від усіх порогових значень, закладених у бюджет.

Мінфін і Кремль: конфлікт інтересів на тлі порожньої скарбниці

Міністр фінансів Антон Силуанов уже заговорив про коригування бюджетного правила, зокрема про підвищення ціни відсікання (з $60 за барель), яка нібито "не відповідає викликам часу". Але аналітики вважають, що всі розмови про "економію" знову розіб'ються об реальність: витрати на війну в Україні зростають, цивільні статті урізають, податки зростають. Нові "ініціативи" ризикують перетворитися на додатковий податковий зашморг для бізнесу та населення.

Росія пропалює резерви, щоб не обвалитися відразу

Російська економіка тримається на нафтовій голці, але нафта тепер - не порятунок, а джерело дірки. За поточних цін навіть базовий рівень витрат не покривається. І якщо ціни продовжать падати, наступний удар може бути вже по зарплатах, пенсіях та інфраструктурі.

Економіка РФ повільно, але вірно йде на дно.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що ОПЕК+ рекордно за 5 років збільшує видобуток нафти. Це вирок економіці РФ.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини