29 ноября 2022, 16:12

Як підтримати дитину під час війни?

Війна, без сумніву, є неймовірним стресом для будь-якої людини.

Як підтримати дитину під час війни?

Підготовлено за підтримки маркетплейсу Букі: https://buki.com.ua/

Щодня прокидатись з думкою, що ракета може влучити саме в твій будинок або ворожа куля поцілить саме в тебе (хоч ти і цивільний) – справжнє випробування для дорослої, сформованої людини. Звичайно, що і для дітей це надважке випробування, тому батьки зобов’язані допомогти перенести його. Причин для стресу є чимало:

●Обмеження у діях і можливостях. Через воєнні дії багато в кого може не вистачати чогось: електроенергії, води, продуктів тощо. До того ж діє чимало нових правил, зокрема комендантська година.

●Ризики. Війна – це суцільна небезпека, а значить ті, хто перебувають в умовах війни, кожного дня так чи інакше ризикують життям.

●Термінові евакуації. Правила безпеки під час повітряної тривоги зобов’язують йти до укриття. Раптовий перехід до бомбосховища точно не є приємним спогадом та залишить неприємний слід в житті кожного, хто зіштовхнувся з війною.

Саме через це батьки мають бути уважними зі своїми дітьми. Приділяти увагу, турбуватись, оберігати та намагатись відволікти – важливі речі в таких умовах. Аби краще пережити це, батькам слід дотримуватись таких порад:

●Розмовляйте з дитиною спокійно. Діти добре відчувають настрій, тож краще за все, якщо говорити буде найбільш спокійний з дорослих. Це одразу заспокоїть малечу. У спілкуванні з підлітком необхідно навчити його користуватись перевіреними джерелами інформації. Іноді те, що можна знайти в мережі, може шокувати, але далеко не вся ця інформація є правдивою.

●Демонстрація надійності. Важливо сказати, що ви зробите все від вас залежне, аби захистити себе та дитину від небезпеки. Також не забувайте казати, що наша армія наготові та дасть відсіч ворогу. Дітей молодшого віку можна обійняти для закріплення слів про захист, а от з підлітками це може не спрацювати.

●Обговоріть з дитиною правила цивільної допомоги. Перш за все, поясніть, що необхідно слухатись старших: батьків, вчителів, старших родичів тощо та не сперечатись. Також варто навчити правилам поведінки на випадок втрати зв’язку та де найкраще переховуватись в такому випадку (якщо поруч нема дорослих).

●Грайте в заспокійливі ігри. Ліплення з пластиліну, навчальні настільні ігри, малювання, ігри в слова.

Проблеми дітей різного віку – як їх подолати?

У дітей різного віку є свої психологічні (і не тільки) особливості. Для того, аби батькам було легше, виділимо вікову категорію, притаманні їй емоції та поради.

Вік Притаманні емоції та думки Як допомагати?
0-3 роки Дратівливість, надокучлива чи агресивна поведінка, страх незрозумілих звуків. Обов’язкова присутність батьків поруч, їхній тактильний контакт.
4-6 років Безпорадність та безсилля, страх розлуки, не бажання спілкуватись з однолітками. Батькам слід заспокоїти та переконати, що і вони, і дитина в безпеці.
7-10 років Відчуття провини, неспроможність, злість, страх втратити звичне та боязнь смерті, розуміння загрози. Потрібно обговорювати з дитиною події та переживання, забезпечити безпеку та звичний спосіб життя.
11-13 років Дратівливість, страх, депресія, агресія та несприйняття правил. Страх втратити близьких, будинок чи звичний спосіб життя. Батьки можуть відкрито розповідати про свої переживання та страхи, допомагати відтворювати соціальні зв’язки.
14-18 років Небезпечна поведінка, суїцидальні думки, страх втратити себе, своє місце, життя чи близьких, радикально сприймають ситуацію. Важливо не вимагати брати на себе роль дорослого, варто ділитись досвідом, розмовляти, знижувати емоційну напругу.



Що може траплятись під час війни та як взаємодіяти з дітьми?

Війна спричиняє чимало проблем, які не притаманні звичному життю. Відсутність світла, спуски в бомбосховища, відсутність соціуму та стабільних занять, безумовно, сильно б’ють по дітях.

Відсутність електроенергії

Батьки не зможуть сильно зарадити в цій ситуації, окрім як зарядити павербанки (для гаджетів) та ввімкнути ліхтарики та свічки, аби не було дуже темно. Для того, щоб дитина не стресувала, спробуйте настільні ігри – чудовий спосіб провести час разом.

Походи в бомбосховища

Аби це не було мукою, варто придумати, чим ви будете там займатись, обладнати своє місце. Різні ігри, трошки смаколиків та чай в термосі зроблять бомбосховище навіть приємним місцем.

Відсутність звичного соціуму

Заняття в школі чи в дитсадку під час війни не дуже доречні – краще, аби діти перебували під наглядом батьків (якщо є можливість). Позбавляти спілкування з друзями не варто – слід проводити зустрічі в безпечному місці з іграми та спілкуванням.

Відсутність хобі

Якщо дитина раніше займалась в гуртку, то можна знайти заняття онлайн. І не лише навчання: гімнастика з онлайн фітнес-тренером буде чудовою альтернативою звичним заняттям.

Проводити так час буде корисно і батькам – можливість відволіктись від стресів та зблизитись з дитиною стане в нагоді. До того ж можна знайти, чим займатись і для себе: розмовні клуби, написання текстів чи робота з графікою можуть стати вашими новими хобі.


Последние новости