6 февраля 2020, 21:18

Павло Жебрівський: "Довіра – це початок заможного громадянського класу"

Екс-голова Донецької ВЦА Павло Жебрівський аналізує програму доступних кредитів для малого бізнесу "5-7-9%", запропоновану Кабміном на чолі з Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком.

Павло Жебрівський: "Довіра – це початок заможного громадянського класу"

У понеділок представники КМУ на чолі з Прем’єр-міністром презентував програму доступних кредитів для малого бізнесу "5-7-9%".

Згодом до презентації долучився і президент України.

Чи достатньо цього кроку? Наскільки він ефективний?

Втішно, що Уряд декларує необхідність забезпечення економічного зростання за рахунок мобілізації підприємницької ініціативи. Добре, що Прем’єр адекватно оцінює нинішню ситуацію на ринку кредитування (адже діючі ставки є непід’ємними для відкритого бізнесу) та усвідомлює необхідність цілеспрямованого стимулюючого впливу з боку держави.

Але озвучений спосіб вирішення проблеми викликає низку запитань. Запропоновані умови кредитування, зокрема співфінансування на рівні 30% від обсягу кредиту та обов’язковість застави, вже самі по собі є суттєвим бар’єром для зацікавлених підприємців.

Цей кредит є можливим лише для діючих бізнесів. Але в Україні достатньо великий пласт активних людей, яким потрібна підтримка на самому початку шляху до заможності.

Відверто кажучи, і запропоновані відсоткові ставки по кредитах не є чимось надзвичайно привабливим. Адже кредити на більш сприятливих умовах доступні для підприємців у сусідніх європейських країнах і навіть у Росії за нижчими ставками (від 2 до 7%).

До чого я веду?

Уряду треба більше довіряти своїм громадянам, які готові брати на себе ризик і відповідальність. Мій досвід показав, що на місцях, де влада ближча до людей, можна створювати більш довірливу систему підтримки.

Можна посилювати вимоги до якості бізнес-планів, але кредитний ресурс має бути дешевшим і доступнішим. Право так стверджувати дає мені позитивний досвід, накопичений під час головування Донецькою ВЦА у 2015-2018рр.. За моєю ініціативою держава в особі обласної ВЦА запровадила програму "Український донецький куркуль". Підприємцям надавалися кошти у вигляді грантів. Тобто не було жодних умов щодо співфінансування, повернення коштів та сплати відсотків. Лише ретельна виважена оцінка бізнес-планів і довіра до заявника. У підсумку такий підхід повністю себе виправдав: 168 підприємців-учасників програми успішно працюють і до сьогодні. У вигляді податків і зборів до бюджетів усіх рівнів вони сплатили державі значно більші кошти, ніж отримані.

На моє переконання, саме так має виглядати державно-приватне партнерство, саме така модель сформує заможній клас населення в Україні. Із усіма зацікавленими сторонами я і мої дорогі "куркулі" готові поділитися накопиченим досвідом у цій царині. Ми створили не лише довіру та робочі місця, але і організацію, яка зможе постояти за себе – "Український куркульський рух". Ми вміємо!

Павло Жебрівський, для Діалог.UA

Нагадаємо, Олексій Гончарук змінив зарплати міністрам після зустрічі із президентом Володимиром Зеленським.

раніше екс-голова Донецької ВЦА Павло Жебрівський вказав на помилковий погляд під час оцінки скандалу з Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком.

 

Последние новости