8 липня 2025, 16:05

Китай зловили на новій підлості проти України

Поки Пекін публічно розповідає про нейтралітет, китайські компанії та університети допомагають Кремлю клепати десятки тисяч дронів, якими бомбардують Україну.

Китай зловили на новій підлості проти України

Розслідування Bloomberg показало, що під Хабаровськом за підтримки Китаю Росія за лічені місяці побудувала один із найбільших заводів із виробництва військових дронів для ударів по Україні. Підприємство компанії "Аерохіт" вже є ключовим постачальником безпілотників для російських військ.

Незважаючи на гучні заяви влади КНР про те, що "ніяких військових технологій Москві не передають", реальність зовсім інша. Російські документи та контракти свідчать: китайські компанії постачали компоненти, технології та інженерні рішення, а Харбінський політехнічний університет із китайською армією допомагав створювати виробничі лінії.

Дрони для війни та терору від Китаю

Наразі завод у Хабаровську випускає багатофункціональні безпілотники "Велес", які використовуються для розвідки та наведення артилерії на позиції ЗСУ. Лише за березень 2025 року Міноборони Росії закупило 100 таких дронів за 8 мільйонів рублів.

"Велеси" є частиною масштабної програми Росії з нарощування терору з повітря. За останній рік путінська армія майже вдесятеро збільшила кількість ударів дронами по Україні. Тепер вони застосовують і більш сучасні моделі з волоконно-оптичним керуванням, яке не піддається звичайній радіоелектронній боротьбі. Саме такі технології зараз активно освоюються на хабарівському заводі.

Масштаби та плани

"Ми плануємо випускати до 10 тисяч дронів на місяць, а пізніше - до 30 тисяч на рік", - йдеться у листі керівництва "Аерохіт" до Міноборони РФ. У документах прямо сказано, що інженери китайського виробника Autel Robotics проводили проектування разом із росіянами. При цьому Autel публічно заперечує будь-які поставки до Росії, хоча документи показують: контакти з інженерами велися щонайменше з початку 2023 року та відновилися після короткої паузи наприкінці 2024-го.

Нові безпілотники будуть адаптовані під потреби фронту й інтегровані у російські військові IT-системи. Вартість кожного апарату близько 650 тисяч рублів.

Китайські поставки під виглядом цивільних

Щоб оминути санкції, росіяни використали заплутану мережу посередників, маскуючи купівлю комплектувальних під угоди з виробниками авіаційного харчування та морепродуктів. Частину деталей завод отримував через Shenzhen Huasheng Industry - компанію, яка вже потрапила під санкції США за допомогу російському ВПК.

Ця схема втілювалася під особистим кураторством високопосадовців Кремля та за підтримки Юрія Трутнєва, представника Путіна у Далекосхідному федеральному окрузі.

Наслідки для України

За даними українських і американських військових, саме масове застосування таких дронів в останні місяці дало Росії можливість перехоплювати постачання та проводити потужні обстріли у районі Костянтинівки й інших напрямків.

Китай знову показав свою справжню особу: партнер Кремля, який публічно клянеться у "нейтралітеті", а за лаштунками допомагає будувати зброю для руйнування України.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що РФ суттєво збільшила виробництво руйнівних ракет завдяки китайським друзям.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини