19 січня 2023, 08:05

NYT: незважаючи на ризик ескалації, США готові допомогти Україні у боротьбі за Крим

З кожним новим днем адміністрація Джо Байдена не така категорична у питанні збройного звільнення Криму, як ще рік тому.

NYT: незважаючи на ризик ескалації, США готові допомогти Україні у боротьбі за Крим

У Білому домі все частіше можна почути слова про те, що необхідно передати Україні зброю, здатну завдавати ударів по російських військових базах в окупованому Криму.

Сьогодні, 19 січня, видання The New York Times опублікувало статтю про те, як Вашингтон готовий допомогти Києву повернути Крим за допомогою зброї.

З 2014 року у Вашингтоні постійно заявляли про те, що вони визнають територіальну цілісність України, включно з Донбасом і Кримом. Одночасно з цим в адміністрації Байдена поки нічого не зробили для того, щоб не словом, а ділом підтвердити свої дії. Однак низка політиків та експертів побачила, що з кожним новим днем ця позиція пом'якшується.

Через кілька місяців обговорення з Києвом питання територіальної цілісності у Вашингтоні допускають той факт, що Крим можна буде повернути тільки військовим шляхом.

"Протягом усієї війни ми говорили, що Крим - це Україна, й Україна має право захищати себе та свою суверенну територію у своїх міжнародно визнаних кордонах", - заявила прессекретарка Ради національної безпеки Едріенн Вотсон.

У приватному порядку військові й адміністративні чиновники ставили під сумнів доцільність зосередження Україною атак на Крим, стверджуючи, що у ЗСУ є кращі цілі в інших місцях на полі бою.

Але адміністрація Байдена дійшла висновку, що якщо українські військові зможуть показати Росії, що їхній контроль над Кримом може опинитися під загрозою, це зміцнить позиції Києва на будь-яких майбутніх переговорах. Крім того, побоювання, що Кремль застосує у відповідь тактичну ядерну зброю, розвіялися, заявили офіційні особи й експерти США, хоча й попередили, що ризик залишається.

Після 2014 року ситуація навколо Криму та США трохи змінилася. Варто нагадати, що на самому початку війни з РФ у Білому домі офіційно боялися говорити про надання Києву ЗРК Stinger. А вже зараз в адміністрації Байдена всерйоз задумалися над питанням про повернення Криму Україні через військові дії.

Не виключено, що між Києвом і Вашингтоном триває дискусія щодо можливого використання для звільнення Криму систем HIMARS і БМП Bradley. При цьому сам президент США поки що не готовий надати Києву снаряди, здатні долетіти до Криму.

На цьому тлі українське військове командування часто обговорювало з колегами із США можливість удару по шляхах логістики окупантів у Криму. Добре відомо, що півострів Путін використовує як сухопутний коридор у перекиданні військової техніки з РФ на територію окупованої Запорізької області.

При цьому Путін давно зробив Крим військовою базою, зосередивши там багато військової техніки та посиливши Чорноморський флот.

"Україна може використовувати Bradley для перекидання військ основними дорогами, такими як М14, що з'єднує Херсон, Мелітополь і Маріуполь", - заявив старший віце-президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень Сет Дж. Джонс.

Минулого місяця держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив незмінну політику США щодо України, згідно з якою адміністрація Байдена прагне допомогти країні повернути території, захоплені під час і після російського вторгнення.

Раніше ми повідомляли, що 20 січня США оголосять про новий пакет військової допомоги для України, який включатиме безпілотники, артилерію та снаряди.

Також американські ЗМІ повідомляють про те, що Вашингтон планує передати Києву 300 тисяч снарядів, які перебувають на складах в Ізраїлі.

ВАЖЛИВЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ВІД РЕДАКЦІЇ!

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини