10 січня 2022, 11:29

Reuters: "Перспективи туманні", – джерело повідомило про переговори США та Росії у Женеві щодо України та НАТО

Переговори у Женеві здійснюються на тлі загрози масштабного російського вторгнення на територію України.

Reuters: "Перспективи туманні", – джерело повідомило про переговори США та Росії у Женеві щодо України та НАТО

На тлі песимістичних настроїв дипломатів Сполучені Штати та Росія у понеділок розпочали важкі переговори у Женеві, які, як сподівається Вашингтон, можуть запобігти небезпеці нового російського вторгнення в Україну, не поступаючись при цьому великим вимогам безпеки Кремля.

Про це передає інформаційне агентство Reuters, повідомляючи останні дані початку переговорів.

Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив на вихідних, що цілком можливо, що дипломатія може закінчитися після однієї зустрічі, а держсекретар США Ентоні Блінкен ще більше применшив очікування від переговорів з високими ставками.

"Я не думаю, що наступного тижня ми побачимо будь-які прориви", - заявив Блінкен в інтерв'ю американському телеканалу CNN у неділю.

Переговори розпочалися у понеділок у дипломатичній місії США у Женеві. Відносини між США та Росією знаходяться на піку напруженості з того часу, як три десятиліття тому закінчилася холодна війна. Потім обговорення перейдуть до зустрічей у Брюсселі та Відні.

Заступник держсекретаря Венді Шерман, яка посідає друге місце у Держдепартаменті Штатів, заявила у "Твіттері" з Женеви, що "США прислухаються до побоювань Росії та розділять наші власні". Вона сказала, що жодні обговорення європейської безпеки не будуть проводитись без присутності інших союзників.

Майже 100 000 російських військовослужбовців зосереджено у межах досяжності кордону з Україною у рамках підготовки до того, що, за словами Вашингтона та Києва, може бути вторгненням через вісім років після захоплення Росією Кримського півострова й окупування частини Донбасу.

Росія заперечує плани вторгнення та заявила, нібито відповідає на те, що вона називає "агресивною та провокаційною поведінкою" з боку військового альянсу НАТО та України, яка схиляється у бік Заходу і прагне вступити до НАТО.

Минулого місяця Росія надала широкий набір вимог, включаючи заборону на подальше розширення НАТО та припинення діяльності Альянсу у країнах Центральної та Східної Європи, що приєдналися до нього після 1997 року.

Сполучені Штати та НАТО відхилили більшу частину російських пропозицій як безперспективні, що викликає питання про те, чи є золота середина на позицію двох сторін.

"Звичайно, ми не підемо на жодні поступки під тиском", - сказав Рябков, який очолює російську делегацію у Женеві.

ЗАГРОЗА САНКЦІЙ

Президент США Джо Байден неодноразово попереджав президента Росії Володимира Путіна, що Сполучені Штати та їхні європейські союзники запровадять безпрецедентні санкції, якщо Росія вирішить вторгнутися до України. Путін відповів, що санкції можуть призвести до "повного розриву стосунків".

На попередній зустрічі з Рябковим у неділю ввечері Шерман підкреслив прихильність Вашингтона до суверенітету, територіальної цілісності "та свободи суверенних націй обирати свої власні союзи", заявив Держдепартамент.

Рябков заявив журналістам, що його зустріч із Шерманом була "складною, але діловою", повідомило російське інформаційне агентство "Інтерфакс".

Рябков порівняв ситуацію з Карибською кризою 1962 року, коли світ був на межі ядерної війни.

Сполучені Штати та їхні союзники заявили, що готові обговорити можливість обмеження кожного з учасників військових навчань і розміщення ракет у регіоні.

Обидві країни викладуть пропозиції на стіл, а потім подивляться, чи є підстави для просування вперед, сказав Блінкен у неділю.

Якщо дипломатія зазнає невдачі та Москва виступить проти України, Сполучені Штати обговорюють із союзниками та партнерами в Європі та Азії низку торгових обмежень проти Москви, повідомило джерело, знайоме із планом союзників.

Одне з обмежень може торкнутися найважливіших секторів російської промисловості, включаючи оборону та цивільну авіацію, і вдарити по високотехнологічних амбіціях Росії, таких як штучний інтелект, квантові обчислення чи навіть побутова електроніка.

Нагадаємо, 30 грудня президент США Джо Байден та господар Кремля Володимир Путін провели телефонну розмову, під час якої американський лідер попередив свого колегу про наслідки для російської економіки у разі вторгнення Москви до України.

До цього віце-президент США Камала Харріс повідомила, що Росія зіткнеться з безпрецедентними санкціями, якщо наважиться напасти на Україну. При цьому вона не уточнила, чи торкнуться потенційні заходи безпосередньо президента РФ.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини