21 лютого 2024, 15:00

Помер Степан Хмара: чим запам'ятався один найвідоміших борців за незалежність України

Український націоналіст Степан Хмара, який переніс радянські тюрми, помер у віці 86 років.

Помер Степан Хмара: чим запам'ятався один найвідоміших борців за незалежність України

Сьогодні, 21 лютого, на 87-му році життя помер відомий політик, дисидент, правозахисник, Герой України Степан Ількович Хмара. Про це повідомила його дружина Роксолана на своїй сторінці у "Фейсбуці".

Про причину смерті Степана Хмари не повідомляють.

"Ми так хотіли, щоб він був із нами, коли проголосять нашу Перемогу! Я так хотіла бачити його щасливе обличчя, його прекрасне обличчя, тому що він був таким красивим навіть у свої 86. Він так любив Україну й українців. Він рвав свою душу та серце за неї. І Україна підніметься з попелу, вона Воскресне! Я знаю", - написала Роксолана Хмара.

***

Степан Хмара був одним із найвідоміших українських патріотів, його ім'я поряд із В'ячеславом Чорноволом, Левком Лук'яненком й іншими відомими політиками та громадськими діячами є символом здобуття незалежності України 1991 року.

За часів СРСР Хмара випускав підпільну газету "Український вісник". Був заарештований каральною службою КДБ 1980 року за звинуваченням в "антирадянській пропаганді", засуджений до 7 років ув'язнення у таборах суворого режиму та 5 років заслання. Відбував покарання у радянських таборах для політв'язнів №35 і №36 на Уралі.

1987 року Степан Хмара був звільнений і повернувся в Україну, де став одним із керівників Української гельсінкської спілки.

Після розпаду Союзу обирався народним депутатом України, був нагороджений званням Героя України, орденом Свободи й орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. З 2001 року обіймав посаду голови Всеукраїнського комітету захисту політв'язнів.

Адепти "русского мира" ще з 90-х років роздмухували з Хмари антигероя, приписували йому різноманітні злочини, яких він не скоював, а також різноманітні скандальні висловлювання, зокрема й ті, яких він не виголошував. Кремлівська пропаганда ліпила з Хмари образ ворога, особливо ці наративи поширювалися на території РФ і Східної України.

Варто зазначити, що Степан Хмара завжди був "незручним" для влади як за часів Радянського Союзу, так і вже після здобуття Україною суверенітету, він постійно виступав із різкою критикою всіх президентів України, починаючи від Леоніда Кравчука та закінчуючи Володимиром Зеленським.

***
Як раніше повідомлялося, у Києві помер авторитетний український футбольний журналіст Артем Франков.

Автор: Святослав Рыбальченко

Останні новини