В економіці Росії велика проблема: таке вперше за всі 3 роки війни – Bloomberg
Військова економіка Росії, накачана гігантськими військовими витратами, почала тріщати по швах: вперше за три роки ВВП країни пішов у мінус, сигналізуючи про кризу, що насувається.
Військова економіка Росії, накачана військовими витратами, почала здуватись. ВВП уперше за три роки пішов у мінус, знаменуючи початок тяжкої економічної кризи на тлі санкційного тиску та падіння цін на нафту. Навіть багатомільярдні військові вливання більше не рятують економіку, яка втомилася від санкцій, падіння цін на нафту та постійні перегони озброєнь.
Перше падіння ВВП з 2022 року
Російська економіка вперше за останні три роки продемонструвала "негативне зростання". За даними "Райффайзенбанку", у першому кварталі 2025 року ВВП скоротився на 0,3% у порівнянні з попереднім кварталом. Головний економіст Bloomberg Economics оцінює спад ще глибше - на 0,6-0,8%. Це падіння було першим із квітня - червня 2022 року, коли російська економіка зіткнулася з першими наслідками міжнародних санкцій.
Аналітики зазначають, що у грошах скорочення склало близько 500 млрд рублів. Це свідчить про явні ознаки економічного погіршення, яке на тлі тиску санкцій, що триває, та зниження цін на нафту може бути затяжним.
Військові витрати не рятують
Незважаючи на масштабні вливання у військовий сектор, який тягне на 30% бюджету, решта економіки не витримує навантаження. За даними Мінекономрозвитку, темпи зростання промисловості впали з 5,7% до 1,1%, роздрібний оборот знизився до 3,2%, а оптова торгівля загалом пішла у мінус на 2,1%.
Експерти пов'язують кризу із різким падінням нафтових цін. Російська нафта Urals знецінилася з $70 у січні до $49 на початку травня. Це вдарить по бюджету на 2,6 трлн рублів, що призведе до ще більш серйозної економічної кризи.
Погрожує рецесія
Економісти попереджають, що у разі продовження негативної динаміки у другому кварталі російська економіка офіційно увійде до технічної рецесії. Вже зараз індекс PMI промисловості впав нижче за 50 пунктів, що говорить про спад виробництва. Паралельно з цим різко скорочуються вантажоперевезення мережею РЖД - на 9,7% рік до року.
Зниження виробництва торкнулося навіть ВПК: виробництво цивільної продукції у першому кварталі знизилося на 0,8%. Криза захопила машинобудування, виробництво електрообладнання, будматеріалів і металургію. Навіть виробництво продуктів харчування продовжує падати, втрачаючи у середньому 0,7% на місяць.
Споживчі витрати на межі стагнації
Незважаючи на значні виплати військовим і контрактникам, споживча активність не виправдовує очікувань. За даними "Райффайзенбанку", витрати громадян у першому кварталі зросли лише на 0,2%. При цьому сегменти продуктів харчування та послуг продовжують знижуватись.
Економісти попереджають: якщо ціни на нафту залишаться на поточному рівні, на російську економіку чекає рецесія. Навіть оптимістичні прогнози МЕР, що обіцяють зростання ВВП на 2,5% до кінця року, виглядають менш реалістичними.
Непрості перспективи
Скорочення витрат на цивільні потреби на тлі військового бюджету, що наростає, лише посилить кризові явища. Без зміни бюджетної політики та перегляду пріоритетів російська економіка опиниться у безвиході.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що ОПЕК+ рекордно за 5 років збільшує видобуток нафти. Це є вирок економіці РФ.