11 червня 2024, 07:42

ЄС хоче продовжити транзит газу через український газопровід, але "блакитне паливо" буде не з РФ – ЗМІ

Європа веде переговори про збереження потоку газу російсько-українським газопроводом.

ЄС хоче продовжити транзит газу через український газопровід, але "блакитне паливо" буде не з РФ – ЗМІ

Навіть незважаючи на війну в Україні, російський газ все ще продовжує надходити у частину Європи українським газопроводом. У ЄС занепокоєні, що наприкінці 2024 року спливає термін контракту між Києвом і Москвою.

З одного боку, країни ЄС намагаються зробити все можливе, щоб у майбутньому не користуватися газом із РФ, однак більшість країн Східної Європи все ще отримує "блакитне паливо" з РФ через український газопровід, інформує Bloomberg.

Багато експертів упевнені, що на тлі війни Україна не продовжуватиме нового контракту з РФ, а отже і постачання газу має припинитися.

Однак при цьому деякі європейські політики та чиновники вже ведуть переговори з Києвом, щоб і у 2025 році поставки газу тривали. При цьому нібито обговорюється варіант, що сам газ буде не російським, а азербайджанським, але закачаний у російсько-українську трубу. Така картина дасть можливість країнам ЄС не почуватися ніяково на тлі війни в Україні.

Джерело пише, що нібито Київ має дати добро на таку пропозицію. Великий плюс полягає у тому, що щорічно Україна може поповнювати свій бюджет на 1 млрд доларів, а у нинішніх умовах будь-яка копійка на рахунку.

Гендиректор "Нафтогазу" Чернишов ще вчора в інтерв'ю Bloomberg заявив, що Україна має дуже хорошу інфраструктуру як щодо транзиту, так і зберігання газу. Було б нерозумно не використовувати газопровід і у майбутньому.

При цьому він противник закачування у трубу російського газу, але виступає за транзит азербайджанського.

Агентство пише, що поки що не дали свої коментарі з цього приводу представники азербайджанської енергетичної компанії Socar і російського "Газпрому".

Поки незрозуміло, чи буде укладено будь-яку угоду. Не виключено, що питання вирішиться тільки до кінця 2024 року. Ба більше, ситуація на полі бою в Україні також матиме вирішальне значення у цьому плані.

Найбільше від такої угоди може виграти Словаччина. Зараз Баку, Київ і Москва мають обговорити всі терміни самої угоди та цінову політику. У разі позитивного результату Словаччина почне отримувати газ з Азербайджану, а частину його експортувати в інші країни ЄС.

Наразі РФ здебільшого постачає свій газ у Словаччину й Австрію. Деякі європейські країни заявляють, що немає нічого страшного у тому, що 2025 року припиниться транзит газу українською трубою. Інші вважають, що може початися нова енергетична криза, яка зашкодить і самій Україні.

Раніше ми повідомляли, що угода щодо газопроводу РФ - Китай застопорилася через Пекін.

Нагадаємо, через війну в Україні російський "Газпром" уперше у своїй історії закінчує рік у мінусах і боргах.

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини