24 декабря 2021, 16:55

Компанія Макса Полякова стала постачальником обладнання для важливого проєкту

Камера компанії Dragonfly Aerospace, що належить українцеві Максиму Полякову, зафіксує момент зіткнення апарату DART з астероїдом у кінці вересня 2022 року.

Компанія Макса Полякова стала постачальником обладнання для важливого проєкту

Камера компанії Макса Полякова зніме зіткнення космічного корабля з астероїдом

Камера, розроблена компанією Макса Полякова Dragonfly Aerospace, зафіксує процес запланованого зіткнення ударного зонда DART з астероїдом Діморфос. Цей проєкт NASA є першою спробою перевірити, чи можливо таким чином змінити напрямок руху космічного тіла й вберегти Землю від наслідків його падіння.

Що таке місія DART

DART (тестове перенаправлення подвійного астероїда) — місія, основною метою якої є керована зміна руху астероїдів заради точного обчислення величини їх орбітального зміщення. Ця інформація дозволить перевірити, наскільки ефективними будуть керовані кінетичні удари у разі зіткнення з потенційно небезпечними космічними об'єктами. Старт ракети-носія SpaceX Falcon 9 з кораблем DART на борту відбувся 24 листопада 2021 року з каліфорнійської бази ВПС США у Ванденбергу. Апарат був успішно доставлений на орбіту, після чого почав самостійний рух.

Пункт призначення — подвійна астероїдна система, до складу якої входять астероїд Дідімос та його супутник Діморфос. DART повинен дістатися в потрібну точку у період між 26 вересня та 1 жовтня 2022 року. Наступним кроком стане зумисне зіткнення апарату з Діморфосом на швидкості 6 км/с. Це повинно скоротити орбіту між супутником та Дідімосом на кілька хвилин.

Сам корабель внаслідок удару буде зруйновано. Фіксуватиме процес зіткнення LICIACube — компактний апарат, який відокремиться від DART за 10 днів до останнього «штурму». Він обладнаний двома камерами, одну з яких створила компанія Dragonfly Aerospace, власником якої нині є українець Максим Поляков. Також до складу входять системи збору інформації та передачі її на Землю.

Очікується, що отримані дані допоможуть вдосконалити метод кінетичного удару по небажаному космічному об'єкту. Цей засіб є одним з декількох, запропонованих для захисту планети від подібних форс-мажорів. Головна складність полягає у тому, що занадто потужний удар може призвести до підвищення інтенсивності метеоритних потоків у Сонячній системі. Це загрожує безпеці подальших космічних польотів.

Камера Gecko Imager (Luke)

Компанія Dragonfly Aerospace створила камеру, здатну забезпечити якісний запис в максимально складних умовах. Завдяки інноваційному сховищу даних вона може зберігати величезний об'єм чітких відео та яскравих знімків. Компактні габарити та мала вага дозволяють легко інтегрувати її до супутників формату CubeSat, до яких відноситься й LICIACube. Головні характеристики камери:

●просторова роздільна здатність (500 км) — 39 м;

●смуга огляду (500 км) — 80 км;

●спектральні смуги — RGB;

●розміри та вага — 10 х 10 х 6,5 см (1U) та 400 г;

●об'єм сховища даних — 128 Гб;

●стиснення — J2K або RAW;

●інтерфейс даних — LVDS, PC, SPI, CAN;

●діапазон температур — -20…+ 70 °C;

●стійкість до радіації — перевірено до 30k Rad.

«Напарником» Gecko Imager стане формувач зображень LEIA. Завдяки його високій роздільній здатності можна буде розгледіти деталі астероїду та ударного шлейфа. Фахівці обіцяють чудову чіткість знімання сцени зіткнення, хоча й у чорно-білому форматі. На борту DART буде ще одна камера — DRACO, яка залишиться там до самого кінця. За 4 години до зіткнення вона перейде в автономний режим та стане «очима» корабля в момент здійснення атаки.

Про Dragonfly Aerospace та Максима Полякова

У квітні 2021 року контрольний пакет акцій південноафриканської компанії Dragonfly Aerospace купив українсько-американський бізнесмен Макс Поляков. Підприємець добре відомий на світовому космічному ринку по проєктах Firefly Aerospace та EOS Data Analytics. Також йому належать Flight Control та SETS. Восени цього року Firefly Aerospace запустив свою першу ракету-носій. Запуск було припинено керованим вибухом на третій хвилині польоту, але представники FA заявили про досягнення усіх основних цілей.

Штаб-квартира Dragonfly Aerospace базується в технопарку Stellenbosch, що неподалік від Кейптауна. Загальна площа робочих приміщень — 3000 м2. Наразі компанія спеціалізується на створенні електрооптичних камер для космічних спостережень. Серед відомих клієнтів — Loft Orbital, Pixxel, NanoAvionics. У подальших планах організації — розробка мікросупутників вагою від 100 до 300 кг. В активі Dragonfly вже є 7 подібних апаратів, що досягли космосу, тепер тут бажають організувати масове виробництво. Поляков Максим Валерійович та його команда вважають, що наявних потужностей вистачить, щоб виробляти до 48 супутників щорічно.

Последние новости