25 липня 2026, 19:18

​Дорогий "аналог HIMARS": ЗСУ вперше вразили російську РСЗВ "Сарма"

Українські військові вперше вразили нову російську реактивну систему залпового вогню "Сарма".

Автор: Артем Малиновский

​Дорогий "аналог HIMARS": ЗСУ вперше вразили російську РСЗВ "Сарма"

Українські військові вперше знищили російську РСЗВ "Сарма", вартість однієї пускової установки якої складає близько 155 млн рублів. Уражена система застосовувалась російськими окупаційними військами для вогневої підтримки механізованого наступу на Добропільському напрямку.

Відео ураження ворожої РСЗВ опублікував 1-й корпус Національної гвардії України "Азов" на своїй сторінці у Facebook.

Російська "Сарма" є розвитком проекту "Кама", в рамках якого планувалося створити легшу 300 мм реактивну артилерійську систему з можливістю застосування керованих боєприпасів.

Про розробку нової системи державні ЗМІ РФ вперше публічно повідомили у 2023 році. Передбачалося, що РСЗВ отримає колісне шасі КамАЗ, підвищену мобільність, а також нову автоматизовану систему управління вогнем та наведення.

Перший публічний показ "Сарми" відбувся через два роки на потужностях підприємства "Мотовіліхінські заводи".

"Мілітарний" зазначає, що однією з головних особливостей нової системи стало значне зниження маси. Порівняно з 33-тонним "Торнадо-С", маса "Сарми" була зменшена майже на 10 тонн.

Для розміщення пускової установки російські розробники використовували чотиривісне шасі КамАЗ-63501 із броньованою кабіною.

При цьому кількість напрямних скоротили до шести. Завдяки цьому установка стала компактнішою і отримала меншу масу в порівнянні з більш важкою системою "Торнадо-С". Передбачалося, що така конструкція дозволить підвищити мобільність РСЗВ та спростити її експлуатацію у військах.

Згідно з інформацією із закупівельної документації, у 2024 році російське Міноборони замовило два дивізіони нових РСЗВ. Йшлося про 12 пускових установок і таку саму кількість транспортно-зарядних машин. Вартість однієї пускової установки "Сарма" оцінювалася в 155 млн рублів - близько $1,9 млн.

Точні характеристики "Сарми" окупанти публічно розкривали обмежено. Імовірно, максимальна дальність ураження цілей нової системи можна порівняти з можливостями "Торнадо-С" і становить приблизно від 90 до 110 кілометрів.

Зазначимо, під час відбиття атаки окупантів на Добропільському напрямку бійці "Азова" знищили 18 одиниць важкої техніки та 47 одиниць легкої техніки ворога. Втрати особового складу противника становили 150 осіб, 120 з яких убито.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Центр спецпризначення "Омега" Нацгвардії розбив великий механізований штурм ЗС РФ під Очеретиним, в якому брали участь танки "Т-72Б3А".

Останні новини