1 квітня 2024, 07:50

На неслухняних чекає покарання: Кремль тисне на РПЦ, щоб та вела контроль за своїми священиками

РПЦ наказала всьому своєму духовенству змінити літургію, включивши молитви за війну.

На неслухняних чекає покарання: Кремль тисне на РПЦ, щоб та вела контроль за своїми священиками

Контрольована Кремлем РПЦ закликає всіх своїх священиків включити у свої літургії провоєнні молитви. Не виключено, що на всіх, хто не послухається, чекає позбавлення сану.

Аналітики з Інституту вивчення війни вирішили проаналізувати нову заяву патріарха Кирила.

Напередодні російські пабліки виклали у Мережу документ від 29 березня, в якому глава Управління у справах РПЦ митрополит Воскресенський Григорій закликав щодня під час Великого посту читати "Молитви за Святу Русь".

Як виявилося, "Молитва про Святу Русь" є новою та була представлена РПЦ тільки восени 2022 року. На ділі це політизована, прокремлівська та військова молитва. Молитва закликає Бога вберегти їх від тих, хто хоче зла "Русі".

Патріарх Кирил особисто прочитав цю молитву 22 вересня 2022 року, через кілька днів після того, як Путін оголосив у РФ часткову мобілізацію.

Аналітики з ISW навіть не сумніваються, що РПЦ - підконтрольна Кремлю організація, а також один із головних інструментів у гібридній війні.

З 2022 року РПЦ посилила контроль над своїм духовенством. Сан втратив уже не один священик, який відмовився молитися про війну в Україні.

Співробітниця Фонду Карнегі Ксенія Лученко заявила, що у РПЦ відштовхуються від 25-го Апостольського правила, що дозволяє позбавляти сану за "гріх і лжесвідчення".

За цей період РПЦ притягнула до відповідальності щонайменше 28 священиків із РФ, 6 із Литви, п'ять із Білорусі й одного з Казахстану. Вони відмовилися читати провоєнні молитви під час літургії.

Покарання можуть бути різними: від позбавлення сану до пониження на посаді. Ще у лютому 2024 року патріарх Кирило дав добро на позбавлення сану одного з найшанованіших священиків РПЦ Олексія Уманського. У травні 2023 року суд Московської єпархії позбавив сану священика, який у "Молитві про Святу Русь" замінив слово "перемога" на "мир".

За словами Лученко, священики постійно перебувають під цензурою, оскільки на них "стукають" їхні ж парафіяни. У березні 2022 року парафіяни викликали поліцію через те, що священик молився за мир. Не так давно депутат від РПЦ вже назвав "СВО" "священною війною", повністю копіюючи риторику Кремля щодо подій в Україні.

Нагадаємо, Зеленський спробував пояснити Папі, що насправді означають слова "церква з народом".

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини