12 травня 2025, 13:06

Німецькі політики таємно провели переговори з "Газпромом" – у Німеччині спалахнув скандал

Таємна зустріч німецьких політиків із представниками Кремля у Баку викликала скандал у Німеччині, особливо гостра реакція пов'язана з участю Ральфа Штегнера, члена комітету Бундестагу.

Німецькі політики таємно провели переговори з "Газпромом" – у Німеччині спалахнув скандал

Німецькі політики опинилися у центрі скандалу після несанкціонованої зустрічі з російськими чиновниками у Баку. Зустріч відбулася на тлі різкої зміни політики Німеччини щодо Росії після її вторгнення в Україну.

Подробиці повідомляє The Moscow Times з посиланням на Reuters.

Таємна зустріч і скандал

13 квітня у столиці Азербайджану Баку відбулася зустріч між представниками німецького політичного істеблішменту та російськими чиновниками, пов'язаними з Кремлем. Серед учасників - Ральф Штегнер, член Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) і комітету Бундестагу з нагляду за спецслужбами, а також Рональд Пофалла, який очолював апарат канцлера Німеччини Ангели Меркель на початку 2010-х років.

За даними Reuters, у заході також брали участь двоє колишніх регіональних міністрів Німеччини. Зустріч відбулася у приватному форматі, проте викликала резонанс після того, як стало відомо про присутність колишнього прем'єр-міністра Росії Віктора Зубкова та голови Ради з прав людини РФ Валерія Фадєєва, який перебуває під санкціями Євросоюзу.

Ризики для національної безпеки

Особливу стурбованість викликала участь Ральфа Штегнера, який, маючи доступ до секретних даних німецьких спецслужб, зустрічався з людьми, близькими до Кремля. Німецькі законодавці вимагають пояснень і вказують на можливі ризики безпеки, оскільки російські спецслужби активно ведуть розвідку проти Німеччини й інших країн Європи.

Штегнер та інші учасники зустрічі заявили, що захід мав приватний характер, проте сам факт контакту з високопоставленими російськими особами викликав бурхливу реакцію.

Згадали слабкість Меркель

На тлі цього скандалу у Німеччині знову активізувалася дискусія про роль Ангели Меркель у посиленні енергозалежності країни від Росії. Багато критиків вважають, що саме м'яка політика Меркель дозволила Кремлю корумпувати німецьке керівництво та фактично "підсадити" країну на дешевий російський газ.

Після початку повномасштабної війни Росії проти України Німеччина радикально змінила свою позицію та прагне позбутися енергетичної залежності від РФ. Однак подібні контакти з кремлівськими чиновниками знову порушують питання: наскільки глибоко російський вплив проник у політичну еліту Німеччини?

Упущення минулого

Німецьке суспільство поступово приходить до усвідомлення того, що десятиліттями стратегія енергоспівпраці з Росією призвела до серйозних політичних ризиків. Ангела Меркель, яку зараз критикують за недостатню жорсткість по відношенню до Москви, довгі роки підтримувала проекти за участю "Газпрому" й інших російських енергетичних компаній.

Сьогодні багато німців вважають цю стратегію помилковою: "Слабкість Меркель призвела до залежності від Росії, що тепер обертається не тільки економічними, а й політичними проблемами", - зазначають експерти.

Наслідки та реакції

Опозиційні політики вимагають від Ральфа Штегнера пояснень. Питання про витік секретної інформації залишається відкритим, і спостерігачі вважають, що цей скандал може завдати серйозного удару по репутації СДПН.

Німецькі медіа обговорюють, наскільки ці контакти могли вплинути на внутрішню політику та безпеку країни. Заклик до прозорості у політиці та відмови від таємних зустрічей із представниками країни-агресора стає дедалі гучнішим.

Таємна зустріч у Баку показала, що, незважаючи на зміну політичного курсу Німеччини, в її політичній еліті залишаються сили, які продовжують контактувати з російським керівництвом. Це викликає серйозні питання не тільки у громадськості, а й у спецслужб, які стежать за впливом Росії у німецькому політичному просторі.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що у Пекіні раз і назавжди відмовилися від будівництва трубопроводу "Сила Сибіру 2".

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини