1 травня 2025, 12:52

Саудівська Аравія обрушила нафту нижче за $60 – Росії загрожує фінансовий обвал – Bloomberg

Ціна на нафту Brent впала нижче $60 за барель, і для Росії це не просто погана новина, а початок фінансового обвалу: Саудівська Аравія пішла у наступ.

Нафта Brent пробила вниз психологічну позначку $60 за барель. Для Росії, чия економіка тримається на вуглеводневій голці, це не просто погана новина - передвістя катастрофи. Ціни продовжують падати, а трейдери попереджають: Саудівська Аравія вирішила влаштувати довгу цінову розправу та Москва опиниться серед перших жертв.

Про це повідомляє портал Investing.com із посиланням на Bloomberg.

Brent нижче за $60 - падіння триває

За даними лондонської біржі ICE, 1 травня 2025 року ціна липневого ф'ючерсу на нафту Brent впала на 1,9%, досягнувши $59,87 за барель. Це перший серйозний прорив за останні три тижні. Востаннє нафта Brent торгувалася нижче за $60 9 квітня, та тепер очевидно: тенденція закріплюється.

Саудівська Аравія ламає ринок

Причина обвалу - позиція Ер-Ріяда, який чітко дав зрозуміти: жодних скорочень видобутку навіть якщо ціни продовжать падати. Саудівська Аравія готова жити в умовах дешевої нафти, щоб покарати конкурентів усередині ОПЕК+, насамперед Ірак і Казахстан, які порушили квоти.

Королівство наполягає на радикальному збільшенні видобутку. У травні видобуток може бути збільшений на 411 тис. барелів на день - утричі більше, ніж планувалося. Трейдери й аналітики, опитані Bloomberg, очікують, що 5 травня на відеоконференції ОПЕК+ буде ухвалено рішення про ще більше нарощування постачань у червні.

Удар по Росії - бюджет руйнується

Для Росії падіння нафтових цін означає прямі бюджетні втрати. Бюджет зверстаний виходячи з ціни $70 за барель, а поточна ціна Brent вже майже на 15% нижча за цей рівень. При цьому російська нафта Urals торгується ще дешевше - близько 50-55 доларів за барель, що ставить під загрозу не тільки поточні витрати, а й усі середньострокові бюджетні плани Кремля.

Імпорт подорожчає, курс рубля впаде

Дешева нафта - це менше експортного виторгу, менше валюти, більше тиску на рубль. На тлі вже анонсованого сценарію девальвації (див. прогноз ЦМАКП), падіння нафтових цін може стати спусковим гачком для нової валютної кризи, у результаті:

- зросте вартість імпорту;

- прискориться інфляція;

- уповільниться промисловість, яка залежить від комплектувальних;

- населення стане ще біднішим.

Політичний підтекст: саудити грають на боці Трампу

Саудівська Аравія очевидно враховує і геополітичний чинник. Ер-Ріяд прагне зміцнити відносини з Дональдом Трампом, який знову тисне на ОПЕК+ із вимогою знизити ціни на пальне. Водночас Трамп намагається повернути на ринок Іран, що посилює бажання Саудівської Аравії розчистити ринок від конкурентів. Росія як країна під санкціями та з обмеженим доступом до західних технологій стає зручною мішенню.

Починається нафтовий шторм, і Росія у центрі удару

Зниження цін на нафту до рівнів нижче за $60 - це не випадкова волатильність, а початок системної атаки на слабкі ланки світового ринку. Росія з її бюджетною залежністю від нафти стає однією з основних жертв цієї цінової війни. І якщо обвал продовжиться, економічний жах Москви тільки починається.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Трамп і його торговельна війна обвалили нафтовий ринок до мінімуму 2021 року.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини