24 червня 2024, 13:43

Україні потрібно виграти ще одну ключову битву, але не з Росією: термін до 1 серпня

Уряд України веде важкі переговори про скорочення боргу зі своїми західними приватними кредиторами: введений раніше мораторій на виплату закінчується 1 серпня.

Україні потрібно виграти ще одну ключову битву, але не з Росією: термін до 1 серпня

Унаслідок вторгнення Росії 24 лютого 2022 року Україна одночасно з війною на фронті намагається впоратися з економікою, яка постраждала від бомбардувань, руйнувань енергетичної інфраструктури та браку робочої сили через військову мобілізацію. До цього списку проблем додається ще одне випробування: перегляд умов її суверенного боргу з приватними кредиторами.

Уряд України веде важкі переговори про скорочення боргу зі своїми західними приватними кредиторами, пише французьке видання Le Monde.

Додаткові зусилля з їхнього боку необхідні, оскільки вирішальний термін настає 1 серпня.

Наступного дня після вторгнення керуючі активами, зокрема американські гіганти BlackRock і Pimco і французька Amundi, дочірня компанія Crédit Agricole та провідний фонд Європи, надали Києву дворічний мораторій на відшкодування державних облігацій на суму близько 20 мільярдів доларів. Цей мораторій закінчується 1 серпня, а військовий конфлікт, який фінансисти, можливо, розглядали як короткострокове протистояння, трансформується у війну на виснаження, результат якої поки що ніхто не може передбачити.

Зіткнувшись із російською армією, підтримуваною економікою, повністю переорієнтованою Кремлем на військові дії, Україна сьогодні витрачає близько 40 мільярдів доларів на рік на свої військові витрати, або 22% свого валового внутрішнього продукту, тому реструктуризація боргу у цьому контексті є пріоритетом. Це також одна з умов, висунутих Міжнародним валютним фондом (МВФ) для продовження виплати допомоги у розмірі 15,6 мільярда доларів.

Переговори про нові терміни, що тривають, спотикаються об масштаби реструктуризації.

Перші консультації, що тривали 12 днів на початку червня, не привели ні до якої угоди. Київ запропонував кредиторам знижку у розмірі 60% від вартості їхніх цінних паперів, тоді як кредитори були готові погодитися максимум на 20%.

Міністерство фінансів України, консультоване компанією Rothschild & Co, також планувало замінити наявні облігації новими з терміном погашення не пізніше 2040 року, з відсотками не більше 1% до 2027 року, а потім поступово підвищувати їх.

За словами джерела, близького до переговорів, реструктуризація видається як необхідний крок у пошуку нового фінансування. Джерело вважає, що "якщо Україна не зробить цей крок, вона закриє двері для нових приватних інвестицій".

Цієї пропозиції недостатньо. Керуючі активами, безумовно, опинилися у безпрецедентній і незручній ситуації переговорів про реструктуризацію боргу з країною, де вирує війна. Однак суми, про які йдеться, не є нездоланними для таких фінансових установ. Їм також не заборонено зважати ані на геополітичний чинник цієї війни, який також загрожує безпеці західних країн, ані на ту привабливість, яку відновлення країни представить для інвесторів після закінчення війни.

Щоб захистити свою спину, український уряд хоче мати можливість звертатися до фінансових ринків, але він зможе брати позики на цих ринках тільки у тому разі, якщо його борг буде реструктуровано. Підтримуючи Україну, держави копітко зробили свій внесок. Тепер приватні кредитори мають взяти на себе відповідальність за свою відповідальність, сформулювавши більш щедрі пропозиції щодо реструктуризації, пише видання.

Раніше експерти заявили, що виділення США військової допомоги Україні 2024 року на суму у 61 млрд доларів дасть змогу протриматися країні тільки поточний рік.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини