25 лютого 2026, 14:13

Між Росією й Іраном розпочалася нафтова війна – Bloomberg

Москва та Тегеран почали між собою цінову війну, щоб продати свою нафту Китаю.

Росія й Іран, які опинилися під жорсткими санкціями Заходу, вступили у відкриту цінову війну за покупців нафти Китаю. В умовах, коли більшість традиційних каналів збуту перекрито, саме Китай залишається єдиним великим напрямком для експорту, та боротьба за нього є дедалі агресивнішою.

За інформацією Bloomberg, російська нафта Urals, яка раніше у значних обсягах постачалася до Індії, тепер активно перенаправляється до Китаю. У китайських портах цей сорт торгується із дисконтом близько 12 доларів до еталонної марки Brent.

Для порівняння: ще у січні знижка становила 10 доларів, однак тиск на російський експорт, що зростає, змушує продавців йти на нові поступки.

Втрати Москви у мільярди

Фактичні ціни виглядають ще більш показовими. За даними Argus Media, у російських портах барелі відвантажувалися приблизно по 41,2-43,2 долара, що на 27-29 доларів нижче за Brent. Такий масштабний демпінг відображає послювальні проблеми з реалізацією сировини й обмежене коло покупців.

Експерти кажуть, що Москва втрачає колосальні гроші через санкції, проте конкуренція з Іраном може ще більше обвалити доходи Росії.

Іран йде у "нафтову" атаку

Іран також змушений нарощувати знижки, щоби не втратити позиції. Трейдери повідомляють, що дисконти на іранську нафту збільшилися до 11 доларів за барель проти 8-9 доларів у грудні. Проте різкіше зниження цін із боку Росії вже призводить до витіснення частини іранських обсягів, перетворюючи конкуренцію " партнерів " у прямий економічний конфлікт.

Експерти очікують, що Тегеран найближчим часом вживе активних заходів, намагаючись повернути позиції у Китаї.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Росія більше не є головним постачальником нафти до Індії.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини